Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

River Park uspel, pochvaľuje si J&T

08.01.2009, 11:15 | Ľuboš Mistrík | © 2009 News and Media Holding

Výpredaj luxusných bytov spôsobil zemetrasenie, „ľudové“ cenovky ostávajú.

  • Tlačiť
  • 7

Cenníky bytov v bratislavskom nábrežnom projekte River Park sa výraznejšie nemenili ani po prvom januári. Štvorcový meter sa teda naďalej predáva za ceny podobné tým, ktoré developer J&T Real Estate označil na jeseň minulého roka ako akciové s platnosťou do Vianoc. Finančníci si záujem kupujúcich od štartu výpredaja pochvaľujú, zároveň hovoria o otrasoch na trhu i pozastavenom financovaní.

„Určite to splnilo, čo sme zamýšľali,“ pre TRENDreality.sk sa vyjadruje Maroš Sýkora, hovorca developerskej skupiny. Podľa neho v čase, keď sa v iných projektoch byty nepredávali, v River Parku sa zvýšila dynamika predaja. Cenník z januára tohto roku ukazuje 50 predaných bytov, pričom novembrový len 25.

riverpark0901_1.jpg

Hovorca finančnej skupiny približuje aj postavenie tých, čo rezidenciu v projekte kúpili ešte za pôvodné ceny. „Vrátila sa im adekvátna čiastka k zľave alebo sa upravili splátky úveru.“ Niektorí podľa M. Sýkoru reagovali kúpou ďalšieho bytu. Dnes je cenníková cena medzi 2 460 eur/m2 až zhruba 3 400 eur/m2 vrátane DPH (74 až 102-tisíc Sk/m2) za holobyt. Štandardné vybavenie stojí ďalších 672 eur za štvorec.

„V čase keď sa prejavila finančná kríza, vedeli sme, že musíme spôsobiť zemetrasenie,“ hovorí M. Sýkora. A dodáva, že sa podarilo. V médiách sa následne objavilo viacero správ, kde zástupcovia investorov odpovedali na rovnakú otázku - kedy zlacnia.

Dôvodom pre výrazné jesenné zľavy malo byť podľa informácií TRENDreality.sk neplnenie dohodnutého predpredaja, i navýšenie rozpočtu. Hospodárske noviny informovali aj o problémoch skupiny pri splácaní faktúr pre generálneho dodávateľa stavby, firmu Metrostav.

riverpark0901_2.jpg

M. Sýkora potvrdzuje pozastavenie financovania zo strany bánk, ktorého hlavným dôvodom bolo podľa jeho slov práve navýšenie rozpočtu. „Banky chceli prejednať podmienky úverovej zmluvy.“ Napokon sa pokračuje podľa tej istej, len s dodatkami. Na úverovaní River Parku sa podieľa konzorcium bánk, vedené ČSOB. Hovorca dodáva: „Skôr nás to postihlo, skôr to máme za sebou.“

J&T koncom minulého roka oznámilo aj pozastavenie výstavby kancelárskeho komplexu Westend Square na bratislavskej Patrónke. Rozhodnutie môže súvisieť s potrebou ďalšej equity na financovanie River Parku.

Foto – Martin Mistrík

  • Tlačiť
  • 7