Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ručitelia hypotéky: Aké to prináša výhody a úskalia?

11.04.2017, 04:58 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Vek rodičov skracuje dobu splatnosti a zvyšuje mesačnú splátku

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ak nemáte dostatočný príjem na získanie hypotekárneho úveru, banka ponúkne možnosť prizvať do úverového vzťahu aj ručiteľa alebo ručiteľov. Najčastejšie žiadatelia o hypotekárny úver nájdu ručiteľov v najbližšej rodine ako sú rodičia, súrodenci, prípadne deti. 

Pri ručiteľoch je dôležité, aby ich disponibilný príjem bol dostačujúci. Banka totiž nebude skúmať ba ich príjem vo forme platu, ale aj ich záväzky ako sú splátky úverov, limity na kreditných kartách, počet vyživovaných osôb, čo ich disponibilný príjem automaticky znižuje.

Záruky rodičov

V prípade ak vstúpia do hypotéky ako ručitelia rodičia, môže to mať za dôsledok výrazné skrátenie doby splatnosti. Štandardne banky poskytujú hypotéky na najviac 30 rokov, pričom úver má byť splatený do 65. roku veku žiadateľa. 

Ak máte 35 rokov, môžete si zobrať hypotéku s 30-ročnou splatnosťou. Ak ale do tohto úverového vzťahu pristúpia rodičia, ktorí majú napríklad 55 rokov, niektoré banky to zohľadnia tak, že budú súhlasiť s maximálnou dobou splatnosti 10 rokov, čo výrazne zvýši vašu mesačnú splátku hypotéky. 

Pri úvere 80 000 eur a úrokovej sadzbe 1,5 % vychádzajú splátky na 30 rokov vo výške 276 eur mesačne. Avšak pri splatnosti 10 rokov stúpnu mesačné splátky až na 718 eur. Niektoré banky vedia v takýchto prípadoch vypočítať aj tzv. kompromisnú dobu splatnosti, ktorá je oveľa zaujímavejšia.

Zápis v úverovom registri

Ručiteľov treba vopred upozorniť na to, že vaša splátka sa im bude počítať aj do ich záväzkov/výdavkov v prípade, že by mali záujem o svoju vlastnú hypotéku. Zväčša figurujú na úverovej zmluve a sú evidovaní aj v úverovom registri, kde si ich akákoľvek banková inštitúcia nájde. Neodporúčam preto, aby ste žiadali o ručenie osoby, ktoré si práve teraz alebo v najbližšom čase budú hľadať nehnuteľnosť na bývanie a budú ju financovať prostredníctvom hypotéky.

Ak budete mať ručiteľa, buďte zvlášť dôsledný pri splácaní úveru. Vaše nesplácanie hypotéky môže v budúcnosti skomplikovať získanie nového úveru nielen vám, ale aj ručiteľom. Omeškanie splátok bude totiž v úverovom registri zaznamenané aj u nich.

Výhody pre ručiteľov

Výhodou ručiteľov, resp. spolužiadateľov, je okrem zvýšenia disponibilného príjmu aj prípadné zvýšenie maximálneho možného LTV (loan to value = percento možného hypotekárneho financovania z hodnoty nehnuteľnosti). Je to dôležité najmä od marca tohto roka, kedy banky v niektorých prípadoch pristúpili k razantnému znižovaniu výšky úverov na maximálnych 80 alebo 90 % z hodnoty nehnuteľnosti.

Akonáhle v hypotéke vystupujú dvaja, prípadne viacerí klienti, pre banku to znamená väčšiu istotu splácania do budúcnosti a z toho dôvodu je možné, že zvýši percento hypotekárneho financovania. Samozrejme, banka si predtým overí bonitu pristupujúceho dlžníka

Dôležité je ešte vedieť, že ak vám v jednej banke oznámia, že u nej vám hypotéka nevychádza, netreba sa vzdávať. Vždy je možné, že iná banka by použila iný prepočet príjmu, podľa ktorého by ste vami požadovanú hypotéku získali.

Možnosťou riešenia je samozrejme obehnúť si väčšinu bánk alebo jednoduchšie je osloviť hypotekárneho špecialistu, ktorý spolupracuje so všetkými bankami a pomôže vám s výberom tej najvhodnejšej. Pozná totiž prepočty bánk na príjem, ako aj max. lehoty splatnosti v prípade ďalších ručiteľov a v celom procese bude nápomocný.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Hľadáte priestory? Areál AIR OFFICES.

Hľadáte priestory? Areál AIR OFFICES. Ponúkame na predaj a prenájom obchodné/kancelárske priestory na Pestovateľskej 2 - pri letisku. Areál sa nachádza vo výbornej a dostupnej lokalite hneď pri D1.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát