Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ružinov zvažuje stop divokému zatepľovaniu

17.01.2013, 10:40 | Ľuboš Mistrík | © 2013 News and Media Holding

Mestská časť štartuje debatu o svojvoľnej farebnosti fasád a rozdelení podľa susedstiev

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 19

Chaotický vzhľad miest z dôvodu zatepľovania panelákov začína byť čoraz väčšou jazvou na urbanizme. Slovenské sídliská prinášajú krikľavé i menej výrazné farby, vzory a rôzne riešenia podľa individuálneho rozhodnutia obyvateľov bytovky bez ohľadu na širšie okolie. Spoločný projekt Fasády bratislavského Ružinova, občianskeho združenia Open Design Studio a ateliéru SUA (Škopek a Uhrík Architects) má ambíciu to zmeniť.

Plánovanému naštartovaniu debaty predchádzal výskum a mapovanie tohto sídliska. To je rozdelené do štyroch častí Štrkovec, Ostredky, Trávniky a Pošeň podľa hlavných ciest a funkčných celkov. Podľa návrhu združenia by sa práve toto delenie malo rešpektovať a prispieť k zjednoteniu a „uprataniu“ vzhľadu zateplených panelákov.

„Farebné riešenie fasád sa momentálne deje aj na základe existujúcej legislatívy bez zásahu stavebného úradu alebo úradu hlavného architekta, teda maximálne živelne, nekoordinovane a nekoncepčne,“ hovorí poslankyňa mestskej časti, Tatiana Tomášková. Podľa nej treba revitalizáciu bytoviek vnímať zo širšieho hľadiska, nielen čisto individuálne.

Kliknutím na obrázok otvoríte celú fotogalériu.

Menšími oblasťami každej zo štyroch častí Ružinova sú susedstvá. Tie autori projektu rozdelili podľa zoskupení domov vytvárajúcich logickú a funkčnú formu. Zväčša sú doplnené aj menšou občianskou vybavenosťou, ako sú napríklad školy či obchody. Právu tieto susedstvá by mali mať jednotnú farbu pre ľahšiu orientáciu, ale aj identifikáciu.

Okrem farby projekt hovorí aj o fasádnych prvkoch na paneláku, ktoré budú taktiež niesť farbu susedstva, no pomôžu odlíšiť konkrétny dom od susedných činžiakov. Mobiliár v podobe lavičiek, či smetných košov by mal taktiež byť vo farbách. Posledným detailom pri zatepľovaní by mal byť ľubovoľný motív umiestnený priamo pri vchode.

„Projekt Fasády má ambíciu byť aj jedným z krokov k funkčnej legislatíve, ktorá by fasády pomohla v budúcnosti regulovať,“ informujú autori. V súčasnosti totiž nie je výber nejako obmedzený a rozhodujú o ňom len majitelia bytov v objekte, hoci samotný dom je súčasťou verejného priestoru.

Vizualizácie - Projekt Fasády

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 19

Tagy Fasády, zatepľovanie panelákov

Realitná inzercia

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát