Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Situácia na trhu s bytmi sa stabilizuje, rast cien sa spomalil

02.08.2017, 14:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Ceny v slovenských mestách a obciach síce naďalej rastú, nie je to však tak dramatické ako v predchádzajúcich mesiacoch. Taký je záver aktuálnej analýzy Národnej banky Slovenska, ktorá mapovala vývoj cien na trhu s nehnuteľnosťami v druhom štvrťroku tohto roka.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy

ceny bytov, NBS

Aktuálne čísla podľa analytikov naplnili očakávania o miernom spomalení na trhu s bývaním. V druhom štvrťroku vzrástla priemerná cena bývania v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 37 eur za štvorcový meter na hodnotu 1 369 eur na štvorcový meter, čo znamená medzikvartálny rast 2,8 percenta a medziročný rast o sedem percent.

Ceny domov rastú

Spomalenie medziročného rastu je výsledkom pomalšieho rastu priemernej ceny bytov, ale aj vplyvom bázického efektu výrazného rastu priemernej ceny domov pred rokom. Inak sa v tomto smere správali ceny bytov a domov.

Kým v prvom prípade došlo spomaleniu nárastu cien o 1,3 percenta, pri domoch sa tempo rastu cien zvýšilo o 1,7 percenta. Analytici tento odlišný jav vysvetľujú tým, že na trhu ponuka bytov dostatočná, keď sa dokončili viaceré nové projekty. V prípade domov sa aj dobrý predaj podpísal pod to, že ponuka je skromnejšia.

Ako sa zmenili ceny v regiónoch (eur/m2)
Kraj Priemerná cena v 2. štvrťroku 2017 Medzikvartálna zmena v % Medziročná zmena v %
Bratislavský 1 904 1,65 6,66
Trnavský 937 2,74 8,95
Nitriansky 668 3,72 14,97
Trenčiansky 744 5,53 15,88
Žilinský 866 3,21 5,73
Banskobystrický 768 8,32 4,63
Košický 990 3,88 7,37
Prešovský 838 3,97 10,26
SR spolu 1 369 2,77 7,03
Zdroj: Národná banka Slovenska

Zmeny na trhu zachytili analytici aj pri konkrétnych bytoch. Štatistiky evidujú dokonca medzikvartálne zníženie cien pri jednoizbových (o 1,1 percenta) a päťizbových (o 1,6 percenta) bytoch. Naopak, najviac rástli ceny trojizbových bytoch (o 2 percentá).

Ceny bývania rástli vo všetkých krajoch. Pri medziročnom porovnaní došlo k najvýraznejšiemu zdražovaniu v Trenčianskom kraji, keď priemerná cena za bývanie vzrástla o takmer 16 percent. Naopak, najmenej pocítili zdražovanie v Banskobystrickom kraji.

Veľké byty na maximách

„Agregovaná priemerná cena bývania je v súčasnosti ešte takmer 12 percent pod jej historickým maximom. K dosiahnutiu historického vrcholu z polovice roku 2008 chýbajú aktuálnej priemernej cene bytov už len zhruba dve percentá, kým priemernej cene domov ešte okolo 12 percent,“ konštatujú v komentári analytici NBS.

Podľa ich prepočtov dosahujú priemerné ceny väčších (štvorizbových a päťizbových) bytov v súčasnosti ich historické maximum. Podľa ich odhadov by v ďalšom období malo dôjsť k ďalšiemu spomaleniu rastu cien.

Kompozitný index na hodnotenie vývoja ceny bývania.Zdroj: NBS

„V ďalšom období bude zaujímavé sledovať, ako bude trh s bývaním reagovať na meniace sa podmienky pri úverovom financovaní a na rastúcu ponuku bytov z dokončovaných projektov. To by sa mohlo prejaviť v zmierňovaní dynamík rastu cien nehnuteľností,“ naznačujú analytici.

Analýza taktiež ukázala zhoršenie dostupnosti bývania na Slovensku. „Pomalší rast príjmov domácností, ako je rast cien bývania sa prejavuje na jednej strane v zmenšení obytnej plochy, ktorú si možno za získaný príjem obstarať, čo na druhej strane znamená predĺženie času potrebného na splatenie obstaranej nehnuteľnosti,“ píšu analytici NBS.

Neprehliadnite

Podľa ich prepočtov je aktuálne potrebné vynaložiť na splatenie priemerného bývanie o rozlohe 60 štvorcových metrov zhruba 78 priemerných hrubých mesačných miezd (predchádzajúci štvrťrok zhruba 76). V súčasnosti je možné z hrubého príjmu „si zaobstarať“ v priemere od 0,73 štvorcového metra obytnej plochy v Bratislavskom kraji až po zhruba 1,4 štvorcového metra obytnej plochy v Nitrianskom kraji.

Pozrite si historický vývoj cien nehnuteľností na bývanie v prehľadnom grafe.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy ceny bytov, NBS

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pridať inzerát