Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sky Park spustí predaj vo štvrtej veži na jeseň, v teplárni bude galéria aj reštaurácia

22.08.2019, 14:53 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Výstavba projektu Sky Park v centre Bratislavy napreduje podľa harmonogramu, konštatovali vo štvrtok na stretnutí s novinármi zástupcovia developera Penta Real Estate. V súčasnosti sa dokončuje obnova vonkajšieho plášta historickej Jurkovičovej teplárne, ktorá je súčasťou areálu. Pokračujú aj práce na troch rezidenčných vežiach a administratívnej budove Sky park Offices.

  • Tlačiť
  • 6

Na Jurkovičovej teplárni sa aktuálne ukončila rekonštrukcia vonkajšieho plášťa budovy, pričom sa v maximálnej možnej miere zachovalo pôvodné murivo.

„Tam, kde to nebolo možné, sme použili tehlovú konštrukciu, ktorá korešponduje s pôvodným vzhľadom objektu,“ ozrejmil výkonný riaditeľ spoločnosti Penta Real Estate Slovensko Juraj Nevolník.

V súčasnosti sa podľa jeho slov už robia práce aj vo vnútornej časti budovy. „Realizujeme vnútorné nosné konštrukcie, paralelne sa bude montovať fasáda, príde obnova strechy a realizácia interiéru,“ načrtol.

Developer riešil dlhšie narušenú statiku, budovu našiel v horšom stave, ako pôvodne predpokladal. „Bola to industriálna budova, takže sme počítali s prekvapeniami pri výstavbe, ale nebolo to nič, čo by ohrozilo funkčné využitie objektu, alebo by nás časovo zdržalo,“ pokračoval J. Nevolník.

Z teplárne bude kultúrno-kreatívny hub

Z pôvodného interiéru teplárne sa zachovajú fragmenty – násypníky v rámci kotlovej haly a v turbínovej hale sa ponechá konštrukcia pôvodného žeriavu, ktorá bude odkazom na historickú funkciu objektu. Žeriav sa umiestni do novej polohy pod strechou, kde bude tvoriť dominantu priestoru.

Neprehliadnite

Tepláreň nemení svoj historický vzhľad. Požiadavky pamiatkarov zahŕňali aj zachovanie pôvodnej výšky a hmoty, a tak stavebník nemôže ísť nad úroveň atiky. Preto sa aj technológie stavby zapúšťajú pod strechu a neumiestňujú na ňu, ako býva zvykom inde.

Zdroj: Milan David

Otvorenie národnej kultúrnej pamiatky, ktorá je súčasťou areálu, sa očakáva na prelome druhého a tretieho kvartálu budúceho roka.

Obnovená tepláreň bude mať na prízemí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Penta Real Estate, Sky Park