Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci si môžu dovoliť dvakrát väčšie byty ako pred krízou

14.08.2014, 11:00 | SITA

Priemerný Slovák si môže na hypotéku dovoliť kúpiť dvojnásobne väčší byt ako pred šiestimi rokmi. Index dostupnosti bývania v súčasnosti dosahuje na Slovensku historicky najvyššie hodnoty.

  • Tlačiť
  • 0

Podľa analytika VÚB banky Zdenka Štefanidesa k tomu prispeli klesajúce úrokové sadzby hypotekárnych úverov, znižujúce sa ceny nehnuteľností aj rast platov.

Kým v rokoch 2006 až 2008 rástli ceny nehnuteľností o 40 percent rýchlejšie ako platy a ročná percentuálna miera nákladov nových úverov na bývanie dosahovala úroveň 6,4 percenta, následný pokles cien nehnuteľností a nárast miezd, v priemere spolu o zhruba 20 percent, tento trend zvrátili.

„Ceny nehnuteľností na Slovensku zaznamenali v druhom štvrťroku 2014 mierny pokles. Spolu s ďalším poklesom úrokových sadzieb to znamená, že človek si dnes môže dovoliť zafinancovať kúpu aj dvakrát tak veľkého bytu ako pred šiestimi rokmi," hovorí Z. Štefanides.

Pokles úrokových sadzieb sa na celkovom zlepšení indexu dostupnosti bývania od roku 2008 podieľa podľa analytika zhruba polovicou. Zvyšnú polovicu si rozdelili pokles cien nehnuteľností a nárast miezd.

„Ak by úrokové sadzby zostali na úrovni spred šiestich rokov, tak aj napriek poklesu cien nehnuteľností a rastu platov by si klienti banky dnes mohli kúpiť na hypotéku byt len o polovicu väčší," skonštatoval Z. Štefanides.

Dvojnásobne väčšie byty si v súčasnosti môžu dovoliť obyvatelia Trenčína a Prešova, polepšili si však všetky kraje. Z hľadiska rozlohy si najväčšie nehnuteľnosti na bývanie môžu dovoliť Nitrania, naopak, najhoršie sú na tom priemerne zarábajúci Bratislavčania. Ich mzdy sú síce vyššie ako v Nitre o 60 percent, no zároveň nehnuteľnosti sú drahšie o 180 percent.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)