Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenka2 v Banskej Bystrici sa pribrzdila, investor urobil v projekte zmeny

01.08.2019, 05:02 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Najväčší rezidenčný projekt na strednom Slovensku sa naďalej nachádza v prípravnej fáze. Oproti plánovaným termínom sa premena areálu Slovenky v Banskej Bystrici na štvrť s približne 500 bytmi posúva. Developer Arkon zároveň už v projekte zakomponoval niekoľko zmien.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy

Arkon

Arkon, ktorý naplánoval 100-miliónový projekt Slovenka2 s bytmi, kanceláriami a hotelom, aktuálne informuje, že stále pracuje na príprave podkladov pre územné rozhodnutie.

Ako problematické sa ukázalo, že platný územný plán mesta je v tejto lokalite striktne nastavený ešte z pohľadu niekdajšej priemyselnej zóny a navrhované zmeny v podriadenej dokumentácii, teda územného plánu centrálnej mestskej zóny, by s ním neboli v súlade.

Z tohto dôvodu sa začalo územie Slovenky riešiť ako celok a bolo schválené zadanie pre spracovanie urbanistickej štúdie, ktorá sa týka severnej aj južnej časti pozemkov. Materiál rieši koncepciu priestorového usporiadania a funkčného využívania územia, ako aj celkový potenciál územia vo vzťahu k okoliu.

„Štúdia predstavuje plnohodnotný územno-plánovací podklad, v ktorom počítame aj so zmenami územno-plánovacej legislatívy, či už v rozsahu územného plánu mesta, alebo územných plánov jednotlivých zón,“ informoval TREND Reality developer.

V pláne aj druhé námestie

Premena územia niekdajšej textilky Slovenka ovplyvní aj vzťahy v širšej lokalite, z pohľadu vedenia mesta je preto potrebné posudzovať najmä budúce riešenie dopravy a verejných priestranstiev v rámci projektu aj v jeho okolí.

Posúdenie širšieho územia a potrebná aktualizácia územného plánu, ktorá sa týka nielen tohto projektu, ale aj iných častí mesta, však znamená časové posuny v harmonograme. Podľa Arkonu sa momentálne zdržali o zhruba trištvrte roka.

Areál Slovenky po búracích prácach a čistení Zdroj: Arkon

„S mestom Banská Bystrica, rovnako tak aj so všetkými zainteresovanými orgánmi a inštitúciami intenzívne komunikujeme a spolu sa snažíme reflektovať na požiadavky týkajúce sa najmä vzťahov priestoru s bezprostredným okolím,“ uvádza investor.

Neprehliadnite

V rámci dopravy riešia zainteresované strany v súčasnosti neefektívne kľúčové napojenia na rýchlostnú cestu R1 či celkové odľahčenie tranzitu v centre mesta.

Na základe doterajších rokovaní s mestom už zároveň developer v projekte urobil niekoľko zmien, ktoré sa týkajú verejného priestoru. Jednou z nich je predĺženie Stoličkovej ulice do územia projektu Slovenka2 až po potok Bystrica. Zmena má priniesť lepšie dopravné aj urbanistické usporiadanie tejto časti územia. Predĺžená ulica má okrem dopravy slúžiť aj pre peších a rôzne formy zelene.

Okrem revitalizácie Strieborného námestia v južnej časti územia je pridaným prvkom druhé námestie 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Arkon