Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Španieli znižujú ceny domov po 8 rokoch

01.08.2007, 12:26 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Rast cien sa spomaľuje, úroky rastú a s nimi aj množstvo nesplácaných hypoték.

  • Tlačiť
  • 0

Majitelia domov v dvoch najväčších mestách Španielska znižujú ceny svojich predávaných nehnuteľností. Skončil tak osem rokov trvajúci boom. Podľa prieskumu realitného servera Idealista 33 % ľudí v Madride a 35 % v Barcelone ponúkajúcich dom na predaj znižovalo počas posledných troch mesiacov požadovanú cenu. Majitelia v Madride znižovali ceny zhruba o 5 %, v Barcelone o 6 %.

Podobne majitelia v iných španielských mestách môžu skresávať ceny, pretože „sú ochotní vyjednávať o cene už s prvým záujemcom, ktorý sa objaví“, cituje agentúra Bloomberg Jesusa Encinara, zakladateľa serveru.

mlynskyklin3_upr.jpg

Rastúca úroková miera začína obmedzovať kúpnu silu Španielov. Tento jav sa objavuje po 12 rokoch ekonomickej expanzie, ktorá podporovala rast cien nehnuteľností. Tie sa v najväčších mestách za posledných päť rokov zdvojnásobili.

Rast sa však začína spomaľovať. V medziročnom porovnaní sa rast cien domov v prvom kvartáli 2007 znížil o 5 % a podľa servera Global Property Guide dosahoval úroveň 7,2 %. Podľa správy Standard & Poor´s objem nesplácaných hypoték v krajine za prvý štvrťrok tohto roka dosiahol štvorročné maximum.

Vizualizácia - Doas

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)