Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stará cvernovka sa premení na bytový areál

26.06.2007, 23:24 | Peter Kremský | © 2007 News and Media Holding

Ďalší pokus zmeniť osud bratislavskej fabriky vzal do rúk rakúsky realitný gigant Immoeast.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

V širšom centre Bratislavy vznikne nový polyfunkčný súbor Century Residence. Jeden z najvýznamnejších stredoeurópskych hráčov v oblasti nehnuteľností – rakúska firma Immoeast AG naň premení spustnutú pradiareň a výrobu nití medzi Miletičovou, Trnavskou a Jégého ulicou. V projekte Nová cvernovka – Century Residence plánujú podľa zámeru predloženého štátnym orgánom vytvoriť takmer 40-tisíc m2 bytových a apartmánových priestorov, športové, relaxačné a reštauračné priestory i vyše 500 parkovacích miest.

Roky opustená továreň s jeden a pol hektárovým areálom by sa mala začať prestavovať na jar budúceho roka s plánovaným dokončením na jeseň 2011. Projekt pripravila bratislavská kancelária A4 Architecture v spolupráci s londýnskou Lifschutz Davidson Sandilands. Predpokladá sa zachovanie čiastočne zrekonštruovanej historickej budovy Starej pradiarne zo začiatku 20. storočia, ktorá je pamiatkovo chránená. Ostatné továrenské budovy z toho istého obdobia sa majú zbúrať. Budú sa však postupne rozoberať, investor neplánuje použiť výbušniny.

century3_upr.jpg

V Starej pradiarni plánuje Immoeast vybudovať 90 aj mezonetových loftových bytov s vysokými stropmi. Na päť podlaží budúceho Loftburgu sa pritom majú nadstavať ďalšie tri. Budovu však treba vnútorne kompletne prestavať, keďže sa rekonštruovala s cieľom vytvoriť v nej kancelárske priestory.

Okrem prestavanej továrenskej haly tu majú stáť dve výškové budovy – jedna s 26 a druhá dokonca s 34 podlažiami, ako aj dva osempodlažné domy. Súčasťou areálu má byť aj parkovací dom s 320 miestami. Celkovo by v Century Residence malo vzniknúť 172 apartmánových a 230 bežných bytov. Na prízemí výškových budov nájdu miesto kancelárske priestory a služby najmä z oblasti starostlivosti o zdravie, správnej výživy, salón krásy, wellness, posilňovňa a ďalšie športové prevádzky, ako napríklad squashové kurty.

Silnou stránkou areálu by mala byť zeleň a vytvorenie vnútorného dvora, čo umožní vlastný život komunity aj vďaka reštaurácii a kaviarňam. Areál by sa mal prepojiť aj so susednými projektmi Jégého alej a Greenfields.

century1_upr.jpg

Fabriku na pradenie a výrobu nití pri Miletičovej ulici s názvom Danubius postavili od roku 1904 do prvej svetovej vojny. Neskôr sa rozšírila o nový podstatne väčší areál na Páričkovej ulici. Po druhej svetovej vojne továrne fungovali pod názvom Závody MDŽ, v 90. rokoch ich pod hlavičkou Bratislavskej cvernovej továrne odkúpil belgický podnikateľ Albert Jan Oostergetel.

V roku 2004 výroba definitívne skrachovala, keď predtým lukratívne budovy v centre Bratislavy previedli na nezadlžené firmy. A. Oostergetel sa spolu so spoločnosťami Spiller&Farmer a PR Richter pokúsil zrekonštruovať Starú pradiareň na servisno-obchodné centrum americkej firmy IBM, tá sa však nakoniec usadila v jednej z veží Polusu a rekonštrukciu nedokončili.

century2_upr.jpg

Stará časť cvernovky sa napokon dostala do rúk spoločností bývalého ministra vnútra Ľudovíta Hudeka, ktorý časť predal českému Finepu a časť Immoeastu. Nový závod získala česká spoločnosť Sekyra a chystá sa ho zrekonštruovať na areál so zhruba tisíc bytmi.

Rakúska firma Immoeast je jedným z najvýznamnejších private equity investorov do nehnuteľností v Strednej Európe. Patrí jej zhruba 300 objektov od Česka po Rusko, aktívna je zvlášť v Maďarsku, Rumunsku a Poľsku. Na Slovensku vlastní napríklad bratislavské nákupné centrum Polus vrátane dvoch kancelárskych veží, biznis centrá alebo popradské nákupné centrum Big Box. Má v pláne odkúpiť aj niekoľko projektov vo výstavbe, napríklad obchodné strediská City Center.

Foto Immoeast a Peter Kremský

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy brownfield, Cvernovka, industriál

Realitná inzercia

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves Štartovacie byty alebo vynikajúca investičná príležitosť. Byty Bystrická v Devínskej Novej Vsi od 85 758 EUR so štandardom v cene. Pozrite si ponuku bytov.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát