Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stein2 nesklamal, veľké očakávania sa naplnili

17.05.2018, 05:02 | Ivan Medžo

Dlho očakávaná zástavba na mieste bývalého bratislavského pivovaru Stein je už realitou. A musíme skonštatovať, že veľmi sympatickou. Územie, ktoré lemujú Bernolákova, Blumentálska a Legionárska ulica, sa konečne dočkalo nového využitia a okolité domy a priľahlé ulice zase úľavy od záťaže prevádzky priemyselného objektu.

  • Tlačiť
  • 0

Rande s realitou - menu:

V posledných rokoch sa takéto zmeny udiali na viacerých miestach Bratislavy. Ale zatiaľ sa len málokde podarilo zachovať „genius loci“ alebo akúsi hodnotu pamäti miesta. Na to je nevyhnutný zámer a snaha investora, ale najmä talent a cit projektanta.

Prakticky posledné tri desaťročia zaťažovalo toto miesto okolie svojou existenciou a snahou o posledné využitie starých priemyselných stavieb. Tak, ako sa prirodzene z okolia širšieho centra hlavného mesta postupne vytrácajú priemyselné a výrobné objekty, prirodzene strácame ich pamäť miesta. Na tomto mieste našťastie nie.

Zmena pôvodného objektu pivovaru na niečo zmysluplné, žiadané a v tejto časti potrebné určite nebola jednoduchá. Našťastie tu nevznikla novodobá nezmyselná mrakodrapová ikona dnešnej doby.

Stein2 - objekty komplexuZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Stein2 - objekty komplexu so zníženým podlažímZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Architektúra

Obytný komplex Stein2 bezpochyby vhodne rozširuje možnosti bývania v centre mesta a máme aj pocit, že istým spôsobom pôsobí ako etalón úžitkovej a estetickej hodnoty.

Zachované prvky parteru pôvodnej zástavby, členenie jednotlivých objektov, vytvorenie vnútorného nádvoria a citlivé zapracovanie potrebných komunikačných koridorov, ako aj uzavretie priestoru z rušnej Legionárskej ulice administratívnou budovou, určite dajú budúcim obyvateľom komplexu a blízkeho okolia hodnotu, ktorá na tomto mieste chýbala.

Stein2 - pohľad z Blumentálskej uliceZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Z Blumentálskej ulice to vyzerá akoby sa na prvý pohľad nič nezmenilo a pritom sa zmenilo všetko. Na mieste bývalého pivovaru vznikol sekciový bytový komplex, založený na spoločných podzemných podlažiach, slúžiacich na umiestnenie technológie budovy a parkovanie vozidiel.

Z ostatných ulíc pôsobí komplex ako moderná členitá stavba, ktorá nechce konkurovať okoliu svojou výškou alebo leskom. Naopak, okolie moderne a citlivo dopĺňa a zároveň vyvoláva zvedavosť prezrieť si jej časti podrobnejšie.

Stein2 - parkovanie na Blumentálskej uliciZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Dielo tvorí celkovo 10 objektov (z toho osem bytových so 408 bytmi s čiastočne polyfunkčným prízemím a z východu administratívna budova). Jednotlivé nadzemné časti sú usporiadané jednak v tvare U počnúc Bernolákovou ulicou, pokračujúc Blumentálskou a končiac Legionárskou.

Navštívili sme časť objektov na nádvorí, spoločný suterén a objekty priliehajúce k Blumentálskej ulici. Predmetom hodnotenia bol bytový objekt skolaudovaný v prvej etape (s označením S0 202 - 204) vo vnútrobloku, hmotou v tvare písmena Z, kde je situovaných 133 bytov.

Stein2 - situácia objektovZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Stavby dosahujú šesť až osem nadzemných podlaží, pričom na prízemí sú vytvorené nebytové priestory pre prevádzky služieb, prístupné z vonkajších ulíc a niektoré aj z vnútrobloku. Na povrchu pozdĺž Blumentálskej a Bernolákovej ulice sú parkovacie miesta s rozmermi 2,5 x 5 metrov, časť z nich je vyčlenená pre motocykle. Chodníky lemujúce komplex sú nadštandardne široké.

Stein2 - nádvorieZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Vo vnútrobloku sa nachádza sadová úprava s detským ihriskom. Umiestnené sú tu aj kontajnerové stojiská na komunálny odpad, ktoré sú esteticky prekryté.

Stein2 - kontajnerové stojiskoZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Bytový komplex

Budovy sú vytvorené zo železobetónovej monolitickej konštrukcie založenej sčasti na pilotoch a na základovej doske s pridanou kryštalickou hydroizoláciou. Podzemné podlažia boli v čase našej obhliadky (vtedy pršalo) suché a bez zjavných priesakov. Obvodové murivo a murivo priečok je vymurované z keramických tvaroviek (pálenej tehly) Porotherm.

Stein2 - hodnotený objektZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Fasáda je členitá, biela s tmavosivými balkónmi a oknami a s hnedým tehličkovým obkladom, ktorý akoby pripomínal pôvodnú zástavbu okolia. Podobné riešenie sa využíva aj v neďalekej novej štvrti TwinCity.

Stein2 - fasádaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Stein2 - detail tehličkového obkladuZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Jednotlivé balkóny sú situované nad sebou, takže sú prakticky prekryté, pričom prekrytý je aj najvyššie uložený balkón a to samostatnou strieškou, čo vždy poskytuje čiastočný tieň a prípadne aj ochranu pred dažďom.

Stein2 - pohľad na balkónyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Najnižšie situované byty majú dokonca terasy s predzáhradkou, čo vzhľadom na lokalitu a susediace detské ihrisko vo vnútrobloku pôsobí skôr rozpačito.

Stein2 - predzáhradkaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Komunikačné schodiská sú riešené z monolitických prefabrikátov, po osadení obkladaných dlažbou, žiaľ nie veľmi presne spracované. Na viacerých miestach sme objavili rozdiely vo výške jednotlivých schodiskových stupňov aj viac ako 1,5 cm, čo by sa v dnešnej dobe pri moderných technológiách nemalo vôbec stávať.

Stein2 - schodisko so zábradlímZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Pozitívne hodnotíme dilatačné medzery v priestore spoločných schodísk, ako aj kvalitu vyhotovenia zábradlia. Komunikačné jadro je vždy osadené výťahom s veľmi tichým chodom.

Stein2 - dilatácia na schodiskuZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Obvodové keramické murivo je zateplené fasádnym systémom z minerálnej vlny hrúbky 160 mm, betónové konštrukcie hrúbkou 210 mm. Výplne veľkorysých otvorov sú osadené hliníkovými oknami a dverami s trojitým izolačným zasklením, ktoré je použité napriek relatívne tichému mestskému prostrediu. Na tom sa teda určite nešetrilo.

Stein2 - vjazd a výjazd z garážeZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Vstupy do objektu autom sú cez automatickú rýchlobežnú bránu s rýchlosťou otvárania pre bežnú prevádzku vyhovujúcou. Vjazd a výjazd (na Blumentálskej) má samostatnú bránu a tak to aj má byť.

Stein2 - čítačka kariet pri vstupe do garážeZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Garážové brány sú ovládané čítačkou kariet a aj prostredníctvom automatického snímania evidenčných čísiel vozidiel. Ďalší samostatný výjazd z garáže je situovaný do Bernolákovej ulice.

Stein2 - vjazd a výjazd z garáže - pohľad zvnútraZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Objekty sú pripojené na elektrinu (meranie je umiestnené na 1.NP), vodu a cez OST na rozvod tepla, pre každý byt samostatne, na konci s rádiatormi s termostatickými hlavicami. Každý byt má tiež minimálne prípravu na elektrické chladenie.

Stein2 - merače prístupné z chodbyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Prípojky dátových služieb sú realizované optickým vedením, ktoré sa v každom byte mení na metalický rozvod v každej obytnej miestnosti, podľa nás je riešený veľmi úsporne a na dnešnú dobu sparťansky. Klienti majú možnosť vybrať si dátové služby od troch providerov (Orange, Swan, Slovak Telekom).

Všade prítomné domové kamery majú svoju ústredňu, ktorá je k dispozícii iba správcovi. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Rande s realitou, Stein, YIT

Diskusia (0 reakcií)