Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sto miliónov navyše pôjde na obnovu a zateplovanie bytoviek

25.02.2015, 14:00 | ds | © 2015 News and Media Holding

Štátny fond rozvoja bývania navýšil tohtoročný rozpočet o dve tretiny na vyše 292,5 milióna eur. Umožní to podporu obnovy ďalších 22-tisíc bytových jednotiek. Peniaze navyše pôjdu na obnovu bytových domov zateplením a odstránením systémových porúch, výmenu výťahov, spoločných rozvodov a vybudovanie bezbariérových prístupov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

ŠFRB

Fond získal navýšenie 103,5 milióna eur z projektu JESSICA II v rámci dočerpania eurofondov na obdobie rokov 2007 až 2013. Ďalších vyše 14,5 milióna je zostatok z predchádzajúcich rokov. Pôvodný rozpočet na tento rok bol vo výške 174,5 milióna eur.

Elektronický príjem žiadostí o úvery na tento rok spustil ŠFRB 15. januára. Samosprávy alebo firmy môžu požiadať o financovanie nových nájomných bytov do konca tohto týždňa. Žiadosti týkajúce sa obnovy bytoviek majú uzávierku koncom októbra.

Vtedy fond obvykle mení rozpočet opäť, keďže záujem o výstavbu nájomných bytov bol v minulých rokoch nižší ako rozpočtovaná čiastka. Vlani bolo na nájomné byty vyčlenených 92 miliónov, v októbri sa vyše 29 miliónov presunulo najmä na obnovu bytoviek.

Napriek tomu zaznamenal fond minulý rok takmer dvojnásobný záujem samospráv o vlastnú výstavbu alebo kúpu nájomných bytov postavených súkromníkmi. Počet podporených bytov sa oproti roku 2013 zvýšil z 1 323 na 1 991 a objem úverov z 37,4 na 54,9 milióna eur. Na ďalších 137 bytov získali podporu 2,4 milióna eur firmy a neziskové organizácie.

,,Pre rok 2015 má ŠFRB na účel obstarania nájomného bytu vyčlenených 118 miliónov eur, z čoho je pre samosprávy sto miliónov a pre právnické osoby a neziskové organizácie 18 miliónov eur,“ hovorí generálna riaditeľka fondu Dana Pištová.

Vlani dostal fond celkovo 996 žiadostí, z ktorých podporil 717 a rozdelil takmer 186 miliónov eur. Vyše päťsto úverov išlo na obnovu bytoviek. Štát ju ešte podporil zmenou zákona, podľa ktorej získali výhodnejší úver až s nulovou sadzbou žiadatelia, ktorí nielen zateplovali, ale robili aj komplexnú obnovu domu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ŠFRB

Diskusia (0 reakcií)