Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sto uncí zlata za dom

30.08.2011, 07:00 | Martin Rojko | © 2011 News and Media Holding

V najhorších časoch sa cena amerických domov odrážala blízko 70 unciam

  • Tlačiť
  • 2

Je americký realitný trh s bývaním konečne na dne? Túto otázku si položil aj Adrian Ash zo servera BullionVault a porovnal nehnuteľnosti s cenou zlata. Priemerný dom v USA stojí teraz zhruba 103 uncí zlata. Bývanie bolo lacnejšie už len v 26 z posledných 121 rokov. Jeho cena je v súčasnosti zhruba polovicou dlhodobého priemeru 201 uncí.

“Od začiatku prepadu stratil priemerný americký dom vyše 70 % hodnoty vyjadrenej v zlate. Výmena zlatých tehličiek za tehly, či už ako investícia alebo miesto na bývanie, nevyzerala takto zaujímavo od inflačnej recesie v roku 1981. Je to takmer akoby sa “dlhotrvajúci rozmach” lacných úverov nikdy nestal. Priemerný dom stál v roku 1934 71,5 uncí zlata. O 46 rokov neskôr klesol pod 77 uncí. Dnešná cena nie je neotrasiteľným dnom. Ale pri porovnaní s vrcholom spred vyše dekády sa tam dostáva.”

Tlačenie peňazí exponenciálnym tempom a takmer nulové úrokové sadzby majú za následok, že na kapitálové trhy prúdi oveľa viac peňazí ako kedykoľvek v histórii. A v takýchto podmienkach nikto nemôže a nevie určiť racionálne, objektívne ceny domov a každá kúpa je hazardom. Jedinou zmysluplnou stratégiou budúcich kupujúcich je odkladať kúpu domu a pripravovať sa na ňu za optimálnejších podmienok, píše Jeff Nielson v komentári pre server Bullionbullscanada.

“Zatiaľ čo čakáme, až sa úroky a nakoniec aj trh s bývaním, vrátia späť ku zdravému rozumu, samozrejmým krokom momentálne je kupovať striebro a znížiť tak cenu, ktorú nakoniec za dom zaplatíte, na malú časť súčasnej ceny. Rovnica už nemôže byť jednoduchšia: ceny domov v reálnych dolároch budú ešte dlho klesať, zatiaľ čo cena striebra smeruje k mnohonásobkom súčasnej úrovne. S takto jasne signalizujúcimi trendami tu sotva niekedy v minulosti bola zjavnejšia príležitosť ziskovej arbitráže.”

Podľa autora na základe historických dát bude na kúpu bezpečného a pohodlného domu treba 500 uncí striebra. No vzhľadom k rekordne vysokej a predraženej ponuke nehnuteľností na trhu a súčasne pomerne najvyššej vzácnosti kovu za tisícky rokov, bude existovať príležitosť kúpiť dom za menej striebra ako kedykoľvek v histórii pre ľudí v mnohých častiach sveta. “Preto odhad 500 uncí nie je najlepším scenárom, ale bližšie k najhoršiemu,” dodáva J. Nielson.   

Len pre hrubé porovnanie, na kúpu rodinného domu s výmerou 100 m2, ktorého priemerná celoslovenská cena (podľa posledných údajov NBS)je 111 600 eur, treba v súčasnosti 93 uncí zlata, resp. 4133 uncí striebra. Dvojizbový byt s výmerou 60 m2 stojí 69 zlatých a 3 064 strieborných uncí.

  • Tlačiť
  • 2

Súvisiace články

Ceny domov v USA sú v polovici pádu

Klesnú na hodnotu spred 12 rokov, tvrdí John R. Talbott, bývalý investičný bankár Goldman Sachs 7

Economist: Americké domy sú už podhodnotené

Šedá zásoba domov ťaží USA

Ceny anglických domov klesli

Ceny domov v Írsku nižšie o tretinu