Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stopnuté Jarabiny si vzal Váhostav, chystá zmeny

21.08.2012, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2012 News and Media Holding

Rozostavaný projekt v bratislavskej biznis zóne bude mať menej bytov i chodníkov

  • Tlačiť
  • 17

Tagy

Váhostav

V hlavnom meste sa schyľuje k zmenám a dokončeniu jedného z pomníkov realitného boomu. Rozostavaný polyfunkčný komplex Jarabiny v biznis zóne pozdĺž ulíc Mlynské Nivy a Jarabinková už má nový majiteľ, niekdajší generálny dodávateľ výstavby, spoločnosť Váhostav. Tá ho prekreslila a chystá pokračovanie vo výstavbe.

Nový majiteľ po prevzatí od developerskej firmy Atlas Real pristúpil k zmenám. Prostredníctvom investorskej spoločnosti Jarabiny Invest, a.s., plánuje znížiť objem bytov, zo 454 na 381 i znížiť nižšie bloky. Dominantou ostáva 16-podlažný vežiak, no obytné bloky budú mať namiesto zamýšľaných 8 až 9 podlaží maximálne sedem.

Firma okrem toho naplánovala viac než zdvojnásobenie plôch občianskej vybavenosti až na zhruba 4 600 m2, ako aj mierne navýšenie administratívy z 370 na 520 štvorcov. Kvôli menšiemu počtu bytov ubudne parkovacích miest, z 575 na 562 v podzemných garážach a zo 71 na 35 na povrchu.

Väčšou zmenou je podľa developera aj začlenenie vnútorného priestranstva do „verejného diania“, ktoré v porovnaní s predošlým zámerom nebude izolované. Počíta s vytvorením pešej pasáže prepájajúcej Mlynské Nivy a Jarabinkovú. Otvorený priestor má priniesť ďalšiu zeleň, chodníky, lavičky a ihriská. Zmenila sa aj vizualizácia.

Posledné informácie zo začiatku roku 2008, kedy komplex ukázali, hovorili o objeme 323 bytov, čiže ešte nižšom, než je v aktuálne predstavenom pozmenenom projekte. Výstavba z dielne developera Atlas Real mala byť hotová o pár rokov neskôr. Práce sa však pozastavili a neskôr sa podľa informácií TRENDreality.sk počítalo s novým nacenením stavebných prác.

Jarabiny - vizualizáciaZdroj: Jarabiny

Ceny bytov dosahovali uprostred vrcholiacej krízy úroveň až vyše 2 500 eur/m2 vrátane DPH, po pozastavení a opätovnom rozbehnutí výstavby predpokladal developer nižšiu hodnotu. Napokon však práce nerozhýbali doteraz, obytná veža stojí zatiaľ na piatom podlaží. Predstavitelia Váhostavu do orgánov investorskej firmy vstúpili na jar tohto roka.

V tesnej blízkosti je rozostavaný aj polyfunkčný komplex 3nity s troma obytnými vežami, poznačený nedávnym pádom strechy i návrhom na reštrukturalizáciu. Výstavba tohto projektu sa pravdepodobne na nejaký čas taktiež pozastaví. Na celú lokalitu Mlynské Nivy – Západ je už dlhšie spracovaná urbanistická štúdia, kedy a v akej podobe sa však celá vybuduje, nie je jasné.

aktuálny stav na stavenisku

Zobraziť Jarabiny na väčšej mape

Vizualizácie - Jarabiny

Foto - Philip Darázs

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Váhostav