Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tisíc eur mesačne je už príliš. Čo sa stane, ak mesto zmrazí výšku nájomného?

05.03.2019, 05:01 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Silný pracovný trh a dobrá práca, pár kvalitných škôl a univerzít, bohatý spoločenský a kultúrny program, všeobecne viac možností ako stráviť život... To sú najčastejšie dôvody, prečo do európskych veľkomiest prichádza čoraz viac ľudí. Okrem toho však tieto metropoly spája problém, ktorý vyplýva práve z prílivu väčšieho množstva obyvateľov – rastúca výška nájomného a s tým spojené ťažkosti s hľadaním dostupného bývania. Niektorí politici si myslia, že by problém vyriešil strop určujúci maximálnu výšku nájomného.

  • Tlačiť
  • 65

O tomto radikálnom pláne, ako zastaviť zvyšujúce sa ceny bývania, najnovšie uvažujú v Berlíne. Hlavné mesto Nemecka patrí k jednému z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich trhov s nehnuteľnosťami na svete, poukazuje britský portál BBC.

Podľa realitného portálu Immowelt sa za posledných desať rokov nájomné v Berlíne zdvojnásobilo – v roku 2008 stál štvorcový meter 5,6 eura, v roku 2018 už 11,4 eura. Hoci v porovnaní s inými nemeckými mestami ako Mníchov či Frankfurt sú nájmy v Berlíne stále nižšie, percentuálny nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu je najviac očividný práve v hlavnom meste.

Neprehliadnite

Ceny nájmov sa, prirodzene, pohybujú v závislosti od lokality a štvrte, v ktorej sa byt nachádza, apartmán s jednou spálňou však v priemere môže stáť aj tisíc eur mesačne.

Nestíha sa stavať

Skupina miestnych politikov prišla s myšlienkou, že tento problém by mohol pomôcť vyriešiť maximálny limit nájomného, ktorým by zmrazili ceny v zmluvách o nájme bytu v najbližších piatich

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 65

Tagy bývanie, nájomné, strop