Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Berlíne chcú vyriešiť bytovú otázku. V hre je aj znárodnenie

13.03.2019, 14:01 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Hlavné mesto Nemecka má dlhodobý problém s rastúcim nájomným. Berlín, ktorého až 85 percent obyvateľov žije v podnájme, sa ho snažil riešiť takzvanou nájomnou brzdou, ktorú zaviedol pred tromi rokmi. Majitelia bytov nemohli zvýšiť nájomné o viac ako desať percent, než bol priemer v ich mestskej štvrti. Problém nevymizol, a tak mesto pristupuje ku kontroverznejšej možnosti, znárodneniu bytov.

  • Tlačiť
  • 25

Nájomná brzda od začiatku úplne nefungovala. Majitelia stále nachádzali spôsoby, ako nájomné zvyšovať – napríklad rekonštrukciou bytov alebo spoločných priestorov. Brzda nakoniec vydržala len dva roky, kým ju súd prehlásil za protiústavnú.

Aktivisti v štvrti Kreuzberg sa preto rozhodli proti firmám, ktoré spravujú stovky bytov, bojovať. „Vežiak v našej štvrti skupujú investori. To znamená, že nájmy sa budú zvyšovať. Bývanie sa pre súčasných obyvateľov stane príliš drahým. Budú vyhnaní zo svojho sociálneho prostredia a ich deti budú musieť meniť školy,“ povedal aktivista Rouzbeh Taheri, ktorý prišiel do Nemecka z Iránu ešte ako chlapec.

Neprehliadnite

Sám sa v takejto situácii ocitol, a teraz ako politický aktivista stojí za iniciatívou, ktorá sa prikláňa k radikálnemu riešeniu bytovej krízy s pachuťou niekdajšieho socialistického režimu. Riešenie označuje ako „radikálny realizmus“, ktorý podľa všetkého útočí na základy trhovej ekonomiky.

BerlínZdroj: Jozef Tvardzík

Možnosť v ústave

Vyvlastňovanie sa vďaka aktivizmu stalo celospoločenskou témou. Niektoré médiá o ňom píšu ako o znárodnení. Občianske hnutie chce o ňom vyvolať

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Tagy Berlín, bývanie