Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V neskolaudovanom Prima Parku býva 48 rodín. Kúpili byt, ale predať sa nedá

30.01.2020, 11:40 | Vladimíra Púpavová | © 2020 News and Media Holding

Ešte koncom minulého roka podal developer Cresco Ružinov trestné oznámenie na starostu mestskej časti Martina Chrena. Napätie medzi obomi stranami spôsobuje rezidenčný projekt Prima Park. V ňom chce investor postaviť druhú etapu, no tvrdí, že mu v tom bránia obštrukcie ružinovského stavebného úradu. Doriešená však stále nie je ani prvá etapa, kde žijú rezidenti bez toho, aby bol bytový dom skolaudovaný.

  • Tlačiť
  • 14

Konflikt medzi developerom Cresco Ružinov (okrem častí názvu nemá nič spoločné s ďalším bratislavským developerom Cresco Real Estate, pozn. TREND Reality) a mestskou časťou sa stupňuje už dlhšie.

Týka sa oboch častí rezidenčného projektu Prima Park – prvej, kde obyvatelia bývajú naďalej bez platného kolaudačného rozhodnutia, a druhej, ktorú Cresco Ružinov nemôže začať stavať pre chýbajúce povolenia.

Obyvatelia, ktorí zostali v pasci medzi samosprávou a developerom, to nemajú ľahké. Väčšina z nich má úver a pri neskolaudovaných bytoch sa nedá uplatniť ani poistka. Stavebný úrad im dokonca môže uložiť pokuty za bývanie v neskolaudovaných bytoch.

Obyvatelia ako rukojemníci

Ako sa do tejto situácie dostali? Ich príbeh sa nelíši od klasického scenára. Developer ohlásil predpredaj bytov v plánovanej bytovke. Byty si budúci vlastníci kúpili a budova sa dokončila. Keď bol však projekt hotový, nemohol sa kolaudovať.

Neprehliadnite

Podmienkou totiž bolo vybudovanie cestného odbočovacieho pruhu. Vyplývalo to aj zo záväzného stanoviska, ktoré k projektu vydal bratislavský magistrát. 

Keďže developer chcel bytovku skolaudovať, snažil sa splniť všetky podmienky a žiadal aj o stavebné povolenie k odbočovaciemu pruhu. To však dostal až v čase, keď už byty už boli hotové a pripravené na bývanie. 

Stavebný úrad 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy Cresco Ružinov, Martin Chren, Prima park