Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

V Nitre o 15 percent, v Žiline o 11: Ceny bývania celý rok rástli

01.02.2017 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Silný nárast cien bývania na Slovensku sa začal v jarných mesiacoch minulého roka a vytrval až do jeho konca. Počas obvykle slabšieho posledného štvrťroka sa priemerná cena zvýšila o ďalších 0,7 percenta na 1 304 eur za štvorcový meter a je o takmer šesť percent vyššia ako pred rokom, ukázali aktuálne štatistiky Národnej banky Slovenska.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

ceny bytov, NBS

V samotnom poslednom kvartáli zaznamenal najvyšší nárast priemernej ceny domov a bytov Banskobystrický kraj, ktorý si však ako jediný pripísal pokles ceny oproti koncu roku 2015. Z pohľadu zdraženia za obdobie október až december nasledovali regióny Nitry, Trenčína a Košic. Najslabší nárast bol v Žilinskom kraji.

Pri pohľade na celoročný nárast cien dominuje Nitriansky kraj s prírastkom takmer 16 percent a dvojciferné zdraženie pocítili kupujúci aj v Žilinskom kraji. Všetky regióny s výnimkou spomínaného Banskobystrického a Košického dosiahli výrazný vyše päťpercentný nárast priemernej ceny bývania podľa údajov NBS.

Rovnako ako sa značne líšil vývoj v jednotlivých regiónoch, bol veľmi rozdielny aj podľa typov bývania. „Medziročný rast priemernej ceny bytov sa zrýchlil o 1,6 percentuálneho bodu na 10,6 percenta, kým pri domoch sa spomalil o 0,6 percentuálneho bodu na 1,7 percenta. Uvedené čísla sú zrejme výsledkom dosť výrazne neuspokojeného dopytu po bytoch v mestách a mierneho previsu ponuky rodinných domov v lokalitách v okruhu väčších miest,“ hodnotia analytici centrálnej banky.

Ako sa zmenili ceny v regiónoch (eur/m2)
Kraj Priemerná cena v 4. štvrťroku 2016 Medzikvartálna zmena v % Medziročná zmena v %
Bratislavský 1 832 +0,77 +6,76
Trnavský 883 +1,38 +5,75
Nitriansky 617 +3,01 +15,76
Trenčiansky 670 +2,60 +5,18
Žilinský 835 +0,36 +11,33
Banskobystrický 713 +4,24 -1,11
Košický 951 +2,48 +2,59
Prešovský 803 +1,77 +6,78
SR spolu 1 304 +0,70 +5,84
Zdroj: Národná banka Slovenska

Aj v cenách rôznych typov bytov boli značné rozdiely. Počas minulého roka najvýraznejšie zdraželi jednoizbové byty, až o takmer 14 percent na 1 747 eur/m2, čo je aj najvyššia priemerná jednotková cena zo všetkých kategórií bytov. Naopak, najmenej sa zvýšila cena štvorizbových bytov, o vyše šesť percent na 1 437 eur/m2, čo je aj najnižšia jednotková cena.

Priemerná cena domov počas posledných troch mesiacov klesla o 1,8 percenta na 1 084 eur/m2. Výraznejší pokles o takmer dve percentá na 1 068 eur/m2 zasiahol rodinné domy, kým ceny víl klesli len o 0,3 percenta na 1 825 eur/m2.

„Roztváranie nožníc medzi cenami bytov a domov je v súčasnosti intenzívnejšie ako v období realitného boomu,“ upozorňujú analytici NBS. Priemerná cena bytov je stále o päť percent nižšia v porovnaní s historickým maximom z polovice roka 2008, hoci päťizbové byty ju už prekonali. Domy sú lacnejšie o vyše 16 percent.

Neprehliadnite

Hoci vlaňajší nárast cien by sa mohol zdať podobne dynamický ako počas predkrízového boomu, analýza centrálnej banky ukázala, že je podstatne miernejší – pri bytoch 10,6 percenta oproti 40 percentám z roku 2008 a pri domoch 1,7 oproti 19 percentám.

Rozdiel je aj v tom, že rastúcu priemernú cenu bývania vo väčšine regiónov pomerne dobre kompenzoval rast príjmu domácností. Dostupnosť bývania sa tak mierne zlepšila. Neplatí to však o bytoch s výnimkou Bratislavského a Žilinského kraja.

Kompozitný index na hodnotenie vývoja ceny bývaniaZdroj: NBS

Vývoj cien bývania zatiaľ nevstúpil do pásma rizika. Hodnota kompozitného indexu zostáva v pásme vzostupu. Analytici však upozorňujú, že dynamicky rastúca priemerná cena bytov si zasluhuje zvýšenú pozornosť.

Index vyjadruje mieru rizika vývoja cien vzhľadom na ukazovatele ako ceny nájomného, hrubý disponibilný dôchodok na obyvateľa, deflátor spotrebných výdavkov domácností, celkový stav úverov a stavebnej produkcie pri bytovej výstavbe k hrubému domácemu produktu.

Pozrite si historický vývoj cien nehnuteľností na bývanie v prehľadnom grafe.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy ceny bytov, NBS

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších Zahájili sme predaj 3. fázy projektu Nový Ružinov. Ceny sú opäť veľmi priaznivé a v úvode predaja najvýhodnejšie. Rozhodnúť sa rýchlo sa preto oplatí.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

Predaj luxusný 3izbový byt, Nám. Slobody StM

Predaj luxusný 3izbový byt, Nám. Slobody StM REB.SK Ponúka na predaj 3 izbový byt v komplexe Five Star Residence, Nám. Slobody. Úžitková plocha 115 m2+loggiu 10,40 m2+pivnicu 2,48 m2. Info o cene v RK.

Pridať inzerát