Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Petržalke sa má za parkovanie v noci platiť od novembra

19.08.2019, 13:57 | TASR

Bratislavská Petržalka chce od novembra zavádzať pilotný parkovací systém, ktorý bude preferovať obyvateľov s trvalým pobytom v mestskej časti. Samospráva ho plánuje začať zavádzať najprv v lokalite Dvory, postupne bude nabiehať na celom území mestskej časti.

  • Tlačiť
  • 9

Celá Petržalka by mohla byť zregulovaná do polovice budúceho roka, informovali v pondelok na tlačovej besede starosta Petržalky Ján Hrčka a primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Najväčšia bratislavská mestská časť tak využíva možnosť zaviesť vlastný pilotný parkovací systém v medziobdobí, kým začne v roku 2021 platiť schválená celomestská parkovacia politika.

Návrh musia schváliť poslanci

„Cieľom nebude ostré nastavenie pravidiel, ktoré má mesto, ale budeme postupne dávať regulované parkovacie miesta, kde budú Petržalčania vedieť zaparkovať bezplatne 24 hodín denne sedem dní v týždni,“ podotkol J. Hrčka.

Obyvatelia bez trvalého pobytu v Petržalke budú môcť bezplatne parkovať len počas dňa, v noci bude pre nich parkovanie spoplatnené, respektíve budú musieť parkovať mimo týchto vyhradených parkovacích miest.

Starosta v tejto súvislosti zopakoval, že tým, ktorí nebudú mať trvalý pobyt v Petržalke, umožní mestská časť prihlásiť sa na takzvaný administratívny trvalý pobyt.

Neprehliadnite

Podmienkou na spustenie pilotného projektu je schválenie miestneho všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o dočasnom parkovaní motorových vozidiel.

Mestská časť ho zverejnila na svojej webovej stránke, verejnosť ho tak môže pripomienkovať. Návrh by mali následne schvaľovať v septembri petržalskí poslanci na rokovaní miestneho zastupiteľstva.

Ak ho poslanecký zbor podporí, platiť začne od 1. novembra 2019. V prvej etape budú vyznačené dočasné parkovacie miesta na parkoviskách po novom už modrou farbou.

Pridať sa má Nové Mesto aj Ružinov

V ďalších etapách sa pridajú aj kolmé parkovacie miesta a miesta na parkovanie pri cestách. „Pochybenia“ vodičov chce samospráva riešiť v prvom kroku dohovormi a upozorneniami, až pri opakovaných porušeniach pravidiel sankciami či odtiahnutím auta.

Plánované zavedenie pilotného parkovacieho systému v Petržalke vníma pozitívne aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Budeme môcť spoločne získať dostatok dát o pohybe áut, ich obrátkovosti a počte parkujúcich áut počas dňa a noci. Verím, že dáta a poučenia z chýb, ktoré získame spolu s Petržalkou, budeme môcť využiť pri kreovaní nového oddelenia na magistráte, ktoré bude mať na starosti zavedenie parkovacej politiky,“ skonštatoval M. Vallo s tým, že pilotné projekty pripravujú aj iné mestské časti, napríklad Nové Mesto či Ružinov.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy parkovacia politika, parkovanie, Petržalka