Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Ružinove začali stavať Sputnik, na povolenia čakal desaťročie

18.01.2018, 05:06 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Celé desaťročie. Tak dlho čakal realitný projekt Sputnik na moment, kým od získania prvých povolení začne stavať. Komplex, ktorý vyrastá v bratislavskom Ružinove, počíta s kolaudáciou budúci rok.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy

Sputnik

Projekt už odštartoval stavebné práce, spustil oficiálnu stránku a ukázal nové vizualizácie. Sputnik ponúka 93 bytov, 115 parkovacích miest v garáži a ďalších 47 na vonkajšom parkovisku. Cenník bytov zatiaľ nie je známy, s predajom by chcel developer začať v marci tohto roka. Stavebné práce by mali byť ukončené budúci rok.

Odpor susedov

Projekt má pritom za sebou zaujímavú históriu. Keď v roku 2006 získal investor územné rozhodnutie, netušil, že ďalšie doťahovanie s úradmi bude trvať ďalších 11 rokov. Stavebné povolenie získal projekt situovaný pri rušnom železničnom priecestí na križovatke Ivanskej a Vrakunskej cesty o dva roky nato.

Proti výstavbe bloku so siedmimi až deviatimi podlažiami a dvojpodlažnou podzemnou garážou sa spustila vlna protestov. Obyvateľom na Sputnikovej a ulici Planét sa nepáčil fakt, že pozemok s rozlohou päťtisíc štvorcových metrov bol v návrhu nového územného plánu označený ako ochranná a izolačná zeleň, no mestská časť ho predala ako stavebný pozemok.

Neprehliadnite

Ďalším problémom boli hlukové normy, ktoré podporila štúdia vypracovaná Stavebnou fakultou STU. Začal sa tak súboj developera a obyvateľov. Prvé kolo dopadlo v prospech obyvateľov. Najvyšší súd po sérii odvolaní na nižších stupňoch zrušil povolenie na výstavbu a nariadil nové stavebné konanie, ktorého náplňou mala byť aj hluková štúdia.

Viacero projektov

Investor Vodohospodárske stavby Malacky začal celý proces schvaľovania od začiatku. Aj napriek sérii ďalších odvolaní a nesúhlasu susediacich obyvateľov, získal všetky povolenia a v septembri minulého roka spustil výstavbu.

Byty SputnikZdroj: Vodohospodárske stavby Malacky

Za projektom stojí spoločnosť Vodohospodárske stavby Malacky. Na konte má viacero developerských projektov. Naposledy predstavila úradom projekt služobných bytov na okraji Malaciek. V priemyselnej zóne chce postaviť sídlisko s troma stovkami bytov. V Bratislave stojí aj za projektom The Corner. 

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Sputnik