Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Trnave sľubujú pasívne byty Zelené átrium

09.04.2014, 11:00 | Ľuboš Mistrík | © 2014 News and Media Holding

Do Trnavy sa chystá Zelené átrium. V porovnaní s inými má byť táto novostavba výnimočná svojim pasívnym vyhotovením nenáročným na energie a mnohými „zelenými“ prístupmi k životu a prírode. Investorská spoločnosť SMF Marko chce stavbu naštartovanú vlani dokončiť na jar 2015.

  • Tlačiť
  • 0

Zelené átrium vyrastá na mieste bývalých polygrafických závodov na ulici Štefana Moyzesa. Časť areálu zbúrali, pričom však väčšina materiálu z búrania sa podľa developera ešte zrecykluje a opätovne použije. Nižšia budova prešla po „oholení“ na skelet kompletnou rekonštrukciou, v tejto časti sa počíta taktiež s bytmi.

Celý projekt ponúkne na štyroch podlažiach najmä menšie, prevažne dvojizbové byty. Spolu s nimi vznikne aj administratívny priestor, obchody a dve spoločenské miestnosti pre susedov. Na streche má byť takzvaná party strecha dostupná voľné pre majiteľov bytov s možnosťou prenajatia si na súkromné oslavy.

Celkovo sa počíta s 39 bytmi za cenovky okolo 1 400 až 1 500 eur/m2 vrátane DPH. Napríklad dvojizbový byt s výmerou 55 m2 a balkónom stojí 77-tisíc, energetický príplatok za technológie je podľa developera v hodnote 5 100 eur. Podľa oficiálnej webstránky je niekoľko bytov rezervovaných.

Spoločnosť hovorí o pasívnom štandarde a nákladoch na kúrenie od 5 eur mesačne. Dosiahnuť to majú špeciálne okná, sústredenie sa na i čo najmenšie netesnosti, lepšie zateplenie, tepelné čerpadlá, solárne panely i rekuperačné jednotky a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Dom chce získať aj zelený certifikát LEED Platinum.

Zelené átrium - výstavbaZdroj: SMF Marko

Vzniknúť má aj 63 parkovacích miest v podzemí, každý byt si musí zakúpiť minimálne jedno. Lacnejšie státie je v ponuke za 6 840 eur, o niečo drahšie za 7 440.  Na prízemí majú vzniknú aj menší obchod so zdravými potravinami.

Trnava je miestom pre niekoľko menších novostavieb, ktoré opatrne vyrastajú v posledných rokoch. Vzniklo napríklad Cassalle, Botanica, Koniarekova a ďalšie. Najväčším budovaným projektom je v súčasnosti komplex Arboria, kde aktuálne vyrastá druhá etapa. A najväčším staveniskom v meste je výstavba projektu City Arena, v rámci ktorého vznikne nový futbalový štadión i obchodné centrum.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)