Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľký projekt v trnavskom cukrovare ožíva, investor chce stavať stovky bytov

06.06.2019, 13:00 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Podoba centrálnej časti Trnavy by po rokoch mohla dostať novú podobu. Pohol sa projekt premeny rozsiahleho areálu bývalého cukrovaru, v ktorom chce investor vybudovať novú štvrť s bytmi a občianskou vybavenosťou. Napojiť by sa v budúcnosti mohla na pokračovanie historického jadra mesta.

  • Tlačiť
  • 0

Trnavský cukrovar sa rozprestiera na takmer 25 hektároch, svoju výrobnú činnosť ukončila fabrika ešte v roku 2004. Odvtedy areál chátra.

Vlastník navrhoval pre územie už skôr polyfunkčné využitie – v priebehu desiatich rokov tu mali vyrásť byty, sociálne, kultúrne, zdravotnícke, školské aj športové zariadenia, ako aj ďalšie služby, priestory na relax a v rámci iných objektov aj kostoly a modlitebne.

Zámer bol na papieri ešte v roku 2007, následne sa ale rokovania o výstavbe zastavili na niekoľko rokov. Mesto podmieňovalo výstavbu vybudovaním okolitej dopravnej infraštruktúry, vrátane veľkej kruhovej križovatky či napojenia na centrum, čo investorom vzhľadom na očakávané vysoké náklady vrátane prekládky sietí nebolo po vôli.

Požiadavky radnice sa časom skresali. V roku 2015 investor opätovne prišiel s projektom a žiadal o úpravu územného plánu zóny. Zatiaľ k tomu neprišlo, no hovorca Trnavy Pavol Tomašovič pre TREND Reality aktuálne potvrdil, že mesto by sa tým malo zaoberať v najbližšej budúcnosti.

Neprehliadnite

Zóna Cukrovar by sa mala riešiť spolu s centrálnou mestskou zónou, ktorá má 64 hektárov. Obe časti mesta spolu susedia a do budúcna môžu tvoriť homogénny celok, keďže sa zrejme prepojí Štefánikova ulica s novou štvrťou.

To, že developerský projekt v cukrovare ožíva, potvrdzuje aj fakt, že investor už popri komunikácii s mestom o zmene územného plánu zároveň predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie prvú etapu výstavby.

V prvej etape 119 bytov

Investor chce začať v areáli stavať byty z opačnej strany – od Cukrovej ulice, ktorá je najvzdialenejšia od historického centra. Nedávno sa na nej mimochodom začala výstavba iného projektu Felbanka, ktorý oproti cez cestu prinesie bytové domy a pozemky pre 130 rodinných domov.

V cukrovare sa počíta 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Eduard Šebo, Trnava

Diskusia (0 reakcií)