Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Villinki: Drahšia, ale oáza uprostred púšte

04.06.2015, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Keď developerská spoločnosť YIT spustila pred pár rokmi projekt Villinki na kopci na Starých Gruntoch, zdalo sa nám to odvážne. Prísť v roku 2012 uprostred stagnujúceho trhu s novými bytmi umiestnenými „trochu od ruky“ s cenovkami niekde okolo 2 300 eur za štvorcový meter, nevyzeralo ako najlepší nápad. Dnes je projekt dokončený a takmer vypredaný, takže je čas zhodnotiť vtedajšie obavy.

  • Tlačiť
  • 4

Rande s realitou - menu:

Čudná lokalita

Lokalitu na kopci nad Karlovou Vsou bez akejkoľvek občianskej vybavenosti dostupnej pešo, navyše ohraničenú cintorínom, halami a zanedbanými pozemkami s výhľadom na zahustené sídlisko, asi ťažko označiť za špičkovú. Nehovoriac o komplikovanej rozbitej ceste prístupnej cez úzke uličky z nábrežia alebo okolo internátov.

Na druhej strane tu panuje pokoj a množstvo zelene v okolí zvyšuje hodnotu lokality. Taktiež sa to všetko postupne mení a okolo pribúda nová výstavba. A keď sa pozrieme na názor klientov, nepredané sú len tri byty.

Villinki - Rande s realitouZdroj: Bratislava YIMBY

Zasadiť štyri bytovky do členitého terénu asi nebolo jednoduché, čo vidno aj na prudkom stúpaní prístupovej cesty či všetkých chodníkoch. Horné domy majú päť podlaží, spodné štyri, v oboch prípadoch ustúpené. Dokopy vzniklo 65 bytov prevažne s väčšími výmerami.

Medzi domami vznikol menší park a oddychové plochy, pričom developer neostal len pri jednoduchej detskej preliezke „capnutej“ niekde za domom. Villinki môžu ísť v úpravách exteriéru príkladom, čo ešte umocňuje príťažlivá architektúra objektov aj vďaka dreveným paravánom a zelené predzáhradky bytov na prízemí. Príchod domov tu určite patrí medzi príjemné zážitky.

Villinki - Rande s realitouZdroj: Ľuboš Mistrík

V bytoch cenu vidno

Ak sa na pohľad môže zdať cena vysoká, vnútri v bytoch jej už rozumieme. Dispozične sú riešené šikovne a materiály patria medzi to najlepšie, čo sme videli, ako dokazuje aj pohľad stavebného odborníka. Navyše majú kúpeľni okno, v bytoch veľmi nevšedný plus.

No aj pri takejto kvalite sa nájde niekoľko nedostatkov, napríklad klimatizačné jednotky si možno umiestniť len na balkón, nie sú teda centrálne upratané na streche. A videovrátnik už mal byť v projekte tohto typu v základnej cene, nie za príplatok. Ide však len o detaily, všetko podstatné je vskutku kvalitné. V rámci nadštandardu možno do bytu pridať aj saunu.

Villinki - Rande s realitouZdroj: Ľuboš Mistrík

A vďaka členeniu v kopci i priestoroch medzi bytovkami si obyvatelia z jednotlivých bytov nepozerajú až toľko do okien, ako by sa mohlo zdať a v podstate všetci majú výhľad na sídlisko oproti i okolitú zeleň. Susedný pozemok je síce trochu neudržiavaný, vynahrádzajú to ale chodníky a zeleň na pozemku investora.

Fajn garáže, menšie pivnice

Spoločné priestory charakterizuje okrem vydareného exteriéru aj minimalizované plochy na chodby, čo sa prejaví na nižších nákladoch na údržbu. Garáže patria naopak medzi to priestrannejšie spomedzi iných projektov, napriek náročnému terénu sú jasne členené a prehľadné. Parkovacích miest je celkovo 115, jedno stojí 13 600 eur.  Stojiská pre verejnosť sú dokonca taktiež v časti garáží, iba tej stále otvorenej.

Villinki - Rande s realitouZdroj: Ľuboš Mistrík

Po dlhšom čase opäť vidíme murované pivnice namiesto lacnejších drevených alebo plechových kobiek, hoci menšie, ako by si štandard a cena bytov zaslúžili. Na druhej strane architektúra chodieb so "zamrežovaným" schodiskom sa nám nepáčila.

V súvislosti s YIT to hovoríme v každom Rande, ale v prospech tejto firmy hovorí aj fakt, že sa na ňu možno spoľahnúť. Je to jeden z mála zahraničných developerov a bol jeden z prvých, čo začal hovoriť o otvorenom prístupe k zákazníkom a aj ho realizuje. Pri kúpe bytu by predsa mala rozhodovať aj komunikácia investora.

Veľká konkurencia

Hoci, ako spomíname v úvode, nepovažujeme kopec na Starých Gruntoch za práve atraktívne bývanie, okolo projektu Villinki vyrástlo niekoľko ďalších novostavieb. Neďaleko je Rezidencia Grunty, ktorá sa v našom Rande s realitou vyznačovala najmä zbytočne veľkými bytmi a niekoľkými nepraktickými riešeniami. Ešte tesnejšie je taktiež hodnotená Panorama – skutočne nenápadná novostavba. Villinki sú z nich najlepšie, no aj najdrahšie.

Villinki - Rande s realitouZdroj: Ľuboš Mistrík

Verdikt

Villinki môže YIT označiť za vlajkovú loď. Hoci lokalita by si zaslúžila rozvinúť, tento projekt je kvalitnou voľbou a tak trochu oázou uprostred púšte. Veľké dispozície, drahé detaily i materiály a ukážkový exteriér, to všetko z neho robí príkladný projekt.

Rande s realitou - Villinki
Plusy Mínusy
urbanizmus a exteriér lokalita bez vybavenosti
kvalitné materiály architektúra chodieb
praktické riešenia
dobré prevedenie stavebných prác

Rande s realitou - menu:

Prečítajte si, ako hodnotíme.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Rande s realitou, YIT