Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Virtuálna realita mení kúpu bytu na počítačovú hru

05.02.2016 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Keď dnes prídete k developerovi na predajné miesto informovať sa o ponuke, dostanete v prvom rade obrázky, vizualizácie ideálneho bytu, fotogenické výhľady, pôdorysy, v lepšom prípade technické výkresy. V budúcnosti to možno budú len 3D okuliare. V nich budete vidieť svoj budúci byt takmer rovnako, ako by ste v ňom fyzicky boli. Len technológia ešte musí dospieť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Virtuálna realita už nachádza sčasti vďaka okuliarom Oculus Rift, ktoré ako startup predvlani kúpila spoločnosť Facebook za 2 miliardy dolárov, svoje využitie najmä v hernom priemysle. Až postupne sa nachádzajú ďalšie spôsoby využitia. Vlani sa do toho naplno pustili aj dve slovenské firmy – Archstyl a GrandPano.

Aj pohybom

„Z pôdorysu a dizajnu architekta vytvárame 3D model bytu, po ktorom sa možno pomocou klávesnice alebo gamepadu voľne prechádzať,“ hovorí Ivan Daško, konateľ firmy GrandPano. Keď si túto možnosť skúšam, ovládanie je jednoduché a pripomína pohyb v akčnej počítačovej hre.

Možno meniť niektoré prvky interiéru, farebnosť sedačky, nočný výhľad za denný a podobne. Kým v súčasnosti ide o presné prekreslenie návrhu architekta do 3D, v budúcnosti je pravdepodobná aj voľnejšia práca záujemcu o byt s návrhom. Zrejme pribudne viac možností pre zmenu nábytku či rovno aj presúvanie stien.

„Predpokladáme, že takúto technológiu budú časom využívať pri predaji väčšiny rezidenčných novostavieb,“ odhaduje I. Daško. Dôvodom je určite fakt, že veľa bytov sa dnes predáva z papiera, projekty teda ešte nestoja. Klient síce dostane pôdorys a obrázky, ale nevie ho správne pochopiť a vyznať sa v ňom. Preto je jednoduchšie sa po vyberanom byte virtuálne prejsť.

Fotorealistická vizualizácia bytuZdroj: Archstyl.com

Okuliare len ako doplnok

GrandPano a rovnako aj Archstyl majú k dispozícii okuliare Oculus Rift. Kladú ale veľmi vysoké nároky na výkon počítača, ktorý generuje obraz, a ten aj tak nie je dokonalý. Nejaký čas trvá, kým si oko zvykne, čo môže viesť k boleniu očí či dokonca celej hlavy. Navyše rozlíšenie nie je dokonalé a byt vidím rozmazane.

Preto je jednoduchšie sa po vymodelovanom byte prejsť na veľkom plátne alebo pomocou tabletu či mobilu, kde už nižšie rozlíšenie neprekáža. Spoločnosti okrem 3D vizualizovania tvoria aj realistické výhľady, rôzne druhy online verzií, video prezentácie či fotorealistické vizualizácie.

„Developerom sa ale v súčasnosti predávajú byty veľmi dobre, preto sú zdržanlivejší voči novej technológii,“ priznáva I. Daško. Zatiaľ realizovanou referenciou firmy ostáva spracovanie bytu a časti vnútrobloku v trnavskom komplexe Arboria. Prebiehajú ale jednania s ďalšími investormi.

Zatiaľ bez pohybu

Spoločnosť Archstyl, ktorá sa virtuálnej realite v segmente nehnuteľností taktiež venuje, vlani spustila spoluprácu s developerskou firmou Corwin Capital a pripravila návrhy interiérov v bratislavskom projekte Záhrady Devín. Prezentovala ich aj na dni otvorených dverí vlani na jeseň.

Pri zaostrení oka na prednastavený bod v byte sa tam pozorovateľ virtuálne presunie. Pohyb zatiaľ nie je možný, dôvodom je podľa Juraja Krča, konateľa firmy, najmä ľudské oko a mozog. V tejto fáze si totiž len ťažko dokáže zvyknúť na pohyb hlavou vo virtuálnom priestore, nieto aj pohyb.

Dokazuje to aj moja skúsenosť z predošlej prezentácie. Netreba hneď naplno otáčať hlavou a ostriť, radšej počkať, nech sa organizmus aklimatizuje.

"V našom prípade stačí iba notebook, čo je jednoduchšie na prenos a priestor, nepotrebujeme výkonné PC," dodáva J. Krč. Ľudskému organizmu je podľa neho nevoľno najmä preto, že reálne nepohybujú, ale len staticky otáčajú.

Fotorealistická vizualizácia exteriéruZdroj: Grandpano.sk

Konkrétny byt

Archstyl je najmä architektonickou kanceláriou, pre záujemcov o kúpu bytu nachystá kompletný návrh, a ten následne vymodeluje v 3D. Pozná presnú špecifikáciu jednotlivých prvkov, cenovú ponuku i dodávateľov a klientovi môže takto nachystať do posledného detailu úplne rovnaký interiér ako vidí v 3D okuliaroch.

Identické zariadenie z virtuálnej reality možno nájsť aj v architektonickom ateliéri či v predajniach. Pri rodinnej diskusii o výbere vhodnej sedačky alebo jej farby si ju tak možno vopred pozrieť v 3D a znížiť pravdepodobnosť, že sa pri jej výbere pomýlite.

Spoločnosť ponúka napríklad kompletnú realizáciu interiéru v spomínanom projekte v Devíne – pre trojizbový byt s plochou 96,7 m2 obytnej plochy a terasou stojí 39 300 eur s daňou. Je v tom zariadenie holobytu do štandardu, kuchynská linka so spotrebičmi, všetok nábytok a doplnky, ale aj elektronika ako napríklad televízor.

Virtuálna realita sa s príchodom zdokonalených technológií stáva čoraz silnejšou súčasťou predaja nových bytov aj vo svete, kde existuje množstvo prípadov vymodelovania konkrétneho bytu či napríklad výhľadov následne premietaných do zdigitalizovaných okien na predajnom mieste. Developeri sa tak už nespoliehajú len na plagáty na oknách.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2