Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Výstavba Vydrice sa začala. Pozrite si, ako vyzerajú práce v podhradí

16.09.2019, 17:20 | vp | © 2019 News and Media Holding

Pod Bratislavským hradom odštartovali výstavbu očakávaného projektu Vydrica, ktorý zmení centrum Bratislavy. Momentálne na stavenisku prebiehajú terénne úpravy. Tie investor realizuje v oblasti od Rybárskeho cechu po Vodnú vežu. Nasledovať bude statické zabezpečenie hradného brala.

  • Tlačiť
  • 7

Zemné práce na území pod Bratislavským hradom znamenajú začiatok výstavby projektu Vydrica. Na terénne úpravy nadviaže statické zabezpečenie hradného brala. To sa musí aj odvodniť, aby bolo dostatočné pevné pre pripravovaný projekt.

Ranný incident

Pondelkové ráno sa nezačalo pre stavebníkov najšťastnejšie, narazili na staré potrubie, ktoré sa pri výkopových prácach poškodilo, čím unikal prúd vody. Záber sa okamžite začal virálne šíriť sociálnymi sieťami. Územie, na ktorom prebieha výstavba, roky chátralo a podľa stavebníkov sa občas podobné situácie dejú.

„Dnes ráno došlo k pretrhnutiu výtlačnej prípojky do vodojemu na hradnom kopci. Potrubie je momentálne odstavené, porucha nemá vplyv na zásobovanie vodou. Situácia je už stabilizovaná,“ vysvetlil Daniel Horník, vedúci oddelenia realizácií stavieb spoločnosti Vydrica Development, ktorá stojí za premenou územia.

Prípravné stavebné práce projektu Vydrica (september 2019)Zdroj: TREND Reality

„Prvá fáza stavebných prác prebieha od Rybárskeho cechu po Vodnú vežu. Zahŕňa odťaženie zeminy a časti skalného masívu až po bývalé parkovisko a odťaženie a statické zabezpečenie brala. Zabezpečenie brala bude realizovať špecializovaná firma s dlhoročnými medzinárodnými skúsenosťami, na jej požiadanie sme nad rámec vykonali ešte ďalšie geologické prieskumy kvality skalného masívu. Práce v prvej fáze sú naplánované do marca budúceho roku,“ hovorí Peter Kavecký, predseda predstavenstva Vydrica Development.

Neprehliadnite

Delová guľa a črepy

Podľa Karola Prášeka, riaditeľa Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Bratislave, sú stavebné práce pod odborným dohľadom úradu. Od začatia výstavby sa našli len drobné črepy a delová guľa.

„Po dlhých rokoch pustnutia lokality sme spustili stavebné práce na projekte Vydrica. Urobíme maximum pre to, aby výstavba nenarušila bežný život v okolí. Na jej konci čaká obyvateľov hlavného mesta nový verejný priestor s napojením pešieho korza z historického centra do podhradia.

„Chceme, aby 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Lucron, Vydrica, Vydrica Development, výstavba