Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zaha Hadid v Bratislave má prvé povolenie

18.08.2016, 14:50 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Po niekoľkých rokoch príprav a postupného prezentovania zámeru výstavby vežiakov od Zahy Hadid na bratislavskej Čulenovej ulici získal developer územné rozhodnutie. Jeden z najambicióznejších slovenských developerských projektov tak má zelenú pre ďalší vývoj a je bližšie k realizácii.

  • Tlačiť
  • 5

Realitná časť investičnej skupiny Penta chce s výstavbou začať hneď po získaní stavebného povolenia, čo možno očakávať v najbližších mesiacoch. „Výstavba rezidenčnej časti projektu je plánovaná už na jeseň 2016, dokončenie prvej etapy sa očakáva koncom roka 2018,“ informuje spoločnosť.

Úvodná fáza počíta s vybudovaním viac než 700 bytov v troch 31-podlažných vežiach ohraničených ulicami Továrenská a Čulenova. Ich súčasťou bude aj občianska vybavenosť na ploche 3-tisíc štvorcových metrov.

Oficiálny predaj bytov štartuje v októbri. Developer zatiaľ ceny nezverejňuje, Michal Padych, Senior Business Development manažér konštatuje: „Sme presvedčení, že náš projekt vytvorí bývanie na doposiaľ nepoznanej úrovni a myslíme si, že pri dosiahnuteľných cenách.“

Čulenova - vizualizácia pohľadu z Továrenskej uliceZdroj: Penta Investments/Zaha Hadid Architects

Územné rozhodnutie získala aj prvá administratívna veža, druhá naň ešte čaká. Oba kancelárske vežiaky s celkovou prenajímateľnou plochou 55-tisíc m2 budú súčasťou druhej etapy zatiaľ bez spresnených termínov.

Projekt navrhnutý nedávno zosnulou svetovou architektkou Zahou Hadid počíta s novým mestským parkom s výmerou viac než 20-tisíc m2. Okrem toho je v pláne rekonštrukcia fasády národnej kultúrny pamiatky Jurkovičovej teplárne nachádzajúcej sa v strede areálu.

Chátrajúca Bratislava - zóna Čulenova by sa mala začať stavať už tento rokZdroj: Martina Brunovská

Penta vyhlásila súťaž na riešenie územia ešte v roku 2010, kedy ju aj vyhralo britské štúdio architektky irackého pôvodu. Odvtedy sa mierne menil koncept, Penta niekoľko rokov čakala na povolenia na výstavbu od bratislavského magistrátu.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Penta, Zaha Hadid