Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zaplatené úroky z hypotéky znížia základ dane

04.07.2017, 04:56 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Výhody a nevýhody pripravovanej novej formy štátneho príspevku

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Rezort financií predstavil tesne pred letnými prázdninami legislatívny návrh zmien  v daňovej oblasti s  dopadom na hypotéky pre mladých. Podľa návrhu novely Zákona o dani z príjmov si budú môcť daňovníci splácajúci hypotekárny úver zahrnúť do daňových výdavkov 50 percent zo zaplatených úrokov, najviac však do výšky 400 eur za zdaňovacie obdobie. Po prvýkrát by tak mohli urobiť za zdaňovacie obdobie roka 2018. 

Podporu uvažuje štát poskytovať od januára budúceho roku formou daňového bonusu v rámci ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo daňového priznania, ktoré sa budú podávať v roku 2019. Štát by ale podporu nemal poskytovať tak, ako je to v súčasnosti – v podobe štátneho príspevku pravidelne mesačne pripisovaného na hypotekárny účet. 

Bude len na poberateľoch, či si uplatnia bonus na základe predloženého potvrdenia o výške zaplatených úrokov, ktoré im vystaví banka. To znamená, zahrnú ho do daňového priznania, alebo požiadajú svojho zamestnávateľa, aby tak urobil za nich v ročnom zúčtovaní dane. 

Úroky so stropom

Suma úrokov, ktorú si bude môcť daňovník odpočítať z daňového základu bude určite obmedzená. Ministerstvo navrhuje vyčítať výšku tzv. odpočítateľných úrokov najviac zo sumy poskytnutého hypotekárneho úveru 50 000 eur a ako bolo vyššie spomenuté najviac do výšky 400 eur ročne, najdlhšie na obdobie len 5 rokov. 

Základné podmienky pre získanie hypotéky pre mladých sa nemenia. Žiadateľmi môžu byť fyzické osoby vo veku od 18 do 35 rokov a ich príjem nesmie presiahnuť 1,3-násobok priemernej mesačnej hrubej mzdy v hospodárstve SR. Nárok na daňový bonus si ale podľa návrh bude môcť uplatniť iba jeden žiadateľ, a to aj v prípade, ak v úvere vystupuje aj ďalší spoludlžník. 

Pozitíva návrhu

Hlavným pozitívom navrhovanej novej formy štátneho príspevku je jeho transparentnosť. Čiže bez ohľadu na výber banky bude váš nárok na štátny príspevok rovnaký. 

Len pre porovnanie, v súčasnosti sú na trhu veľké rozdiely vo „výhodnosti hypoték" rôznych bánk. I keď je jasne dané, že výška podpory je 3% z aktuálne stanovenej úrokovej sadzby, banky využili rôzne spôsoby uplatňovania tejto podpory. Napríklad kým v jednej banke splácate istinu „rýchlejšie," tak v inej banke je splácanie pomalšie a v niektorých prípadoch je hypotéka so štátnym príspevkom dokonca menej výhodná ako hypotéka bez štátneho príspevku.

Mínusy zámeru

Ako nevýhodné sa javí obmedzenie vo výške maximálneho stropu úľavy (400 eur).  Pri výške úveru 50 000 eur, ide o úľavu „iba" 0,8% oproti súčasným 3 percentám.

Samozrejme v súčasnosti nie je možné tieto úľavy porovnávať, pretože aktuálne sadzby na trhu sú na historickom minime, t. j. pohybujú sa na úrovni približne 1,5 % p. a.. Z danej sadzby je možná dodatočná zľava  nie 3 %, ale „iba" do 1,5%. 

Ak by však v budúcnosti úrokové sadzby porástli a zároveň by nedošlo k priebežným legislatívnym zmenám a opatreniam v oblasti nového štátneho príspevku, tak klienti zostanú naďalej obmedzení stropom 400 eur, čo je oproti súčasným možnostiam na trhu určite znevýhodnením.

Ak bude novela Zákona o dani s príjmov prijatá s účinnosťou od 1. januára budúceho roku, tak zmluvy o hypotekárnych úveroch uzatvorené do konca kalendárneho roka 2017 by sa mali riadiť podľa v súčasnosti nastavených podmienok. Ak ale nájdete vhodnú nehnuteľnosť ešte v priebehu tohto roka a oslovíte skúseného hypotekárneho špecialistu, ktorý pozná jednotlivé banky, mali by ste získať výhodnejšie podmienky hypotéky oproti tomu, keby ste úverovú zmluvu uzatvorili až budúci rok.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy hypotéka pre mladých, hypotekárna poradňa, poradňa

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pridať inzerát