Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdražovanie bytov sa zrýchľuje po celej Európe

19.01.2017, 11:51 | ds | © 2017 News and Media Holding

Podobne ako na Slovensku zažívajú silný rast cien domov a bytov takmer všetky krajiny Európskej únie. Až v 19 členských štátoch rástli priemerné ceny v treťom štvrťroku minulého roku výraznejšie ako v predchádzajúcich troch mesiacoch, ukázali nové údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

Japonsko

Dvojciferné medziročné zdraženie zaznamenali Maďarsko a Lotyšsko. Južní susedia Slovenska si udržujú nárast nad 10 percentami už od začiatku roku 2015. Predtým však krajina pocítila jeden z najvýraznejších a najdlhších poklesov v únii.

Silný nárast cien vykázal Eurostat pri väčšine krajín. Slovensko sa so 7,5-percentným zvýšením cien ocitlo na piatom mieste, keď ceny rýchlejšie rástli aj v Bulharsku a Portugalsku. Naopak, v Rakúsku predchádzajúci výrazný nárast cien prudko pribrzdil.

Dlhodobo slabšie rastú ceny domov a bytov v Belgicku, Francúzsku, Chorvátsku, Poľsku a Fínsku. Posledné dve krajiny, ktoré sa ešte nevymanili z pokrízového poklesu, sú Cyprus a Taliansko. Grécko údaje už dlhšie Eurostatu nedodáva.

Neprehliadnite

Pri pohľade na vývoj priemerných cien od začiatku júla do konca septembra si bolo treba najviac priplatiť za bývanie na Malte (o 5,4 percenta) a v Írsku (4,7 %). Takmer tri a pol percenta pridali k cenám v Estónsku, Litve a Maďarsku a takmer tri percentá v Belgicku. Slovensku uvádza Eurostat nárast o 1,6 percenta, čo je miernejšie zdraženie ako v prvých dvoch kvartáloch minulého roka.

Najvyšší od začiatku krízy je aj nárast priemernej ceny za celú Európsku úniu aj za eurozónu. V únii narástli ceny počas troch letných mesiacov o 1,5 percenta a boli tak o 4,3 percenta vyššie ako rok predtým. V eurozóne pridali o 1,3 percenta a boli medziročne vyššie o 3,4 percenta.

Ako sa zmenili ceny bývania v EÚ (3. štvrťrok 2016)
Najväčší rast Najväčší pokles
medziročná zmena v % medziročná zmena v %
Maďarsko +11,6 Cyprus -3,3
Lotyšsko +10,8 Taliansko -0,9
Bulharsko +8,8
Portugalsko +7,6
Slovensko +7,5
Estónsko +7,4
Veľká Británia +7,3
Írsko +7,1
Švédsko +7,1
Rumunsko +7,1
Česká republika +6,9
Nemecko +6,2
Luxembursko +5,6
Litva +5,3
Dánsko +5,2
Rakúsko +5,2
Slovinsko +5,0
Malta +4,9
Holandsko +4,0
Španielsko +4,0
Belgicko +2,9
Poľsko +2,1
Francúzsko +1,8
Chorvátsko +1,4 +4,3
Fínsko +1,1 Eurozóna +3,4
Zdroj: Eurostat; Poznámka: údaje za Grécko nie sú k dispozícii
  • Tlačiť
  • 3

Tagy Japonsko