Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zdražovanie bytov sa zrýchľuje po celej Európe

19.01.2017, 11:51 | ds | © 2017 News and Media Holding

Podobne ako na Slovensku zažívajú silný rast cien domov a bytov takmer všetky krajiny Európskej únie. Až v 19 členských štátoch rástli priemerné ceny v treťom štvrťroku minulého roku výraznejšie ako v predchádzajúcich troch mesiacoch, ukázali nové údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Dvojciferné medziročné zdraženie zaznamenali Maďarsko a Lotyšsko. Južní susedia Slovenska si udržujú nárast nad 10 percentami už od začiatku roku 2015. Predtým však krajina pocítila jeden z najvýraznejších a najdlhších poklesov v únii.

Silný nárast cien vykázal Eurostat pri väčšine krajín. Slovensko sa so 7,5-percentným zvýšením cien ocitlo na piatom mieste, keď ceny rýchlejšie rástli aj v Bulharsku a Portugalsku. Naopak, v Rakúsku predchádzajúci výrazný nárast cien prudko pribrzdil.

Dlhodobo slabšie rastú ceny domov a bytov v Belgicku, Francúzsku, Chorvátsku, Poľsku a Fínsku. Posledné dve krajiny, ktoré sa ešte nevymanili z pokrízového poklesu, sú Cyprus a Taliansko. Grécko údaje už dlhšie Eurostatu nedodáva.

Neprehliadnite

Pri pohľade na vývoj priemerných cien od začiatku júla do konca septembra si bolo treba najviac priplatiť za bývanie na Malte (o 5,4 percenta) a v Írsku (4,7 %). Takmer tri a pol percenta pridali k cenám v Estónsku, Litve a Maďarsku a takmer tri percentá v Belgicku. Slovensku uvádza Eurostat nárast o 1,6 percenta, čo je miernejšie zdraženie ako v prvých dvoch kvartáloch minulého roka.

Najvyšší od začiatku krízy je aj nárast priemernej ceny za celú Európsku úniu aj za eurozónu. V únii narástli ceny počas troch letných mesiacov o 1,5 percenta a boli tak o 4,3 percenta vyššie ako rok predtým. V eurozóne pridali o 1,3 percenta a boli medziročne vyššie o 3,4 percenta.

Ako sa zmenili ceny bývania v EÚ (3. štvrťrok 2016)
Najväčší rast Najväčší pokles
medziročná zmena v % medziročná zmena v %
Maďarsko +11,6 Cyprus -3,3
Lotyšsko +10,8 Taliansko -0,9
Bulharsko +8,8
Portugalsko +7,6
Slovensko +7,5
Estónsko +7,4
Veľká Británia +7,3
Írsko +7,1
Švédsko +7,1
Rumunsko +7,1
Česká republika +6,9
Nemecko +6,2
Luxembursko +5,6
Litva +5,3
Dánsko +5,2
Rakúsko +5,2
Slovinsko +5,0
Malta +4,9
Holandsko +4,0
Španielsko +4,0
Belgicko +2,9
Poľsko +2,1
Francúzsko +1,8
Chorvátsko +1,4 +4,3
Fínsko +1,1 Eurozóna +3,4
Zdroj: Eurostat; Poznámka: údaje za Grécko nie sú k dispozícii
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Japonsko, toalety

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát