Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Želáte si dom M, L, XL alebo XXL s päťmetrovým stropom?

27.04.2018, 14:00 | Karol Klanic

Komplex bytových domov od Studia MK27 vybrali tento mesiac medzi finalistov cien AZ Awards 2018, ktoré udeľuje kanadský časopis o architektúre a dizajne Azure.

  • Tlačiť
  • 0

Ďalšieho z vybraných, kodanský Nordhavnen, sme už v rubrike predstavili. Držiteľov cien vyhlásia o tri mesiace.

Domy nazývajú Somosaguas podľa ich miesta v rezidenčnej štvrti v Pozuelo de Alarcón v madridskej metropolitnej oblasti. Reprezentujú vrchol prémiového segmentu.

Postavila ich spoločnosť Caledonian, ktorá sa na tento segment špecializuje. Jej zakladateľ Enrique López Granados projekt charakterizuje ako nezvyčajný a odvážny. Koncepcia a dizajn podľa neho predbehli v Španielsku dobu o celé desaťročie. „Projekt vás nenechá ľahostajným,“ skonštatoval mienkotvorný El Mundo.

SomosaguasZdroj: Fernando Guerra_FG+SG

SomosaguasZdroj: Fernando Guerra_FG+SG

Exteriér je strohý. Žulový fasádový obklad pripomína kameň zo Sierra de Guadarrama, horského pásma v okolí Madridu, použitý v monumentoch ako kráľovské sídlo El Escorial (1584) a budova Kongresu poslancov Španielska (1850). Rovnakým kameňom vyložili bazén Somosaguas.

Podobné predĺžené domy odlišuje vlastne len dvojaká výška. Orientovali ich do súkromných záhrad. Okrem nich má komplex ešte aj spoločnú záhradu, ktorá pôsobí celkom inak.

SomosaguasZdroj: Fernando Guerra_FG+SG

Kým táto vonkajšia záhrada má pripomínať horské rastlinstvo Sierra de Guadarrama a korešponduje s vonkajškom domov, vnútorné záhrady s magnóliami, olivovníkmi, citrónovníkmi, orgovánmi či jazmínom nadväzujú na tvarovo a farebne opulentnejší interiér. Brazílskych autorov zo Studia MK27 inšpirovala tvorba krajinnej architektky Isabel Duprat.

SomosaguasZdroj: Belén Imaz

Komplex na 5 100 štvorcových metroch obkolesujú zo všetkých strán ulice. Zvnútra však pôsobí ako idylická dedina. Autá sem totiž môžu vchádzať iba priamo do suterénnej garáže. Z garáže sú priame vstupy do všetkých dvadsaťjeden domov.

Ich mimoriadne adaptabilný pôdorys navrhli v module 1,25 metra. Na výber bolo tridsať usporiadaní, v ktorých sa ďalej dá meniť typ kuchyne, umiestnenie spální, knižnice, obývacej izby.

Domy s dvomi až šiestimi izbami sú rozdelené do štyroch skupín ako konfekcia: Medium M, Large L, Extra Large XL, v najväčších Extra Extra Large XXL sú vyše päťmetrové stropy.

SomosaguasZdroj: Belén Imaz

SomosaguasZdroj: Belén Imaz

Developer uvádza, že náklady na štvorcový meter obytnej plochy boli 2 000 až 3 000 eur. Pre porovnanie, podľa hospodárskeho serveru LibreMercado boli v Španielsku priemerné náklady na luxusný dom iba polovičné až tretinové.

Komplex propagovali sloganom „Kráľovské bývanie netreba identifikovať na prvý pohľad“ a „Luxus je kvalita života“. Caledonian investovali do kvalitných, ale neokázalých materiálov ako olejované dubové drevo Strasbourg a thassoský mramor, do progresívnej technológie a vyspelých úsporných systémov (pozrite si video).

SomosaguasZdroj: Fernando Guerra_FG+SG

SomosaguasZdroj: Fernando Guerra_FG+SG

Ako uviedol El Mundo, Somosaguas, ktorý ušetrí osemdesiat percent energie, je najúspornejším bývaním v krajine. Kúrenie a teplú vodu zabezpečuje centrálny kotol na biomasu umiestnený vedľa garáže. Na rozdiel od konvenčných systémov podlahového kúrenia zohľadňuje tu systém potreby ľudského tela a distribuuje viac tepla do dolnej časti miestnosti.

Tichý ventilačný systém (max. 43 dB) filtruje vzduch vháňaný zvonka, reguluje vlhkosť, bráni šíreniu pachov i plesní, pričom výmenník tepla eliminuje straty energie. Spolupracuje s ním systém regulácie teploty, ktorý zároveň riadi žalúzie, osvetlenie a alarm.

SomosaguasZdroj: Fernando Guerra_FG+SG

SomosaguasZdroj: Belén Imaz

Za zmienku stoja dvere a okná. V čase dokončenia komplexu v septembri minulého roku boli jeho interiérové dvere s mikrovlnnou úpravou povrchu zaisťujúcou trvácnosť jediné v Európe. Vstupné dvere sú vybavené už aj u nás dostupnou biometrickou technológiou s otváraním na odtlačok prstu.

Zasúvacie vysoké okná s extrémne úzkym 22-milimetrovým rámom umožňujú dokonalé spojenie vnútorného priestoru so záhradou. Trojsklá s argónovými medzivrstvami majú zvukovo-izolačné fólie pvB a modifikovaný povrch, ktorý blokuje žiarenie a bráni tepelným stratám.

SomosaguasZdroj: Belén Imaz

SomosaguasZdroj: Fernando Guerra_FG+SG

Vedúci architekt Studia MK27 Marcio Kogan, ktorý vytvoril komplex v spolupráci so Suzanou Glogowski, je známy aj ako filmový režisér a scenárista. Každú stavbu podľa vlastných slov stvárňuje ako film a každú miestnosť ako filmovú scénu.

Somosaguas, ktorý bol tiež finalistom ceny WAF 2012 Svetového festivalu architektúry, je prvou európskou realizáciou ateliéru. Caledonian uskutočňuje alebo čoskoro začne stavať ďalšie ich diela, napríklad desať domov v západnej madridskej mestskej časti Valdemarín. Podľa vyjadrenia Enriqueho Lópeza Granadosa sú v porovnaní s projektom v Somosaguas konvenčnejšie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)