Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zelená hôrka: Otázna kvalita prác

20.08.2015, 05:39 | Jozef Ďurica

Obytný komplex Zelená Hôrka je okrem iného zaujímavý tým, že nejde o projekt na zelenej lúke, ale o revitalizáciu zastavaného územia. Objekty bývalého štátneho sanatória na bratislavských Kramároch nový vlastník prestavuje na obytný kompex.

  • Tlačiť
  • 1

Rande s realitou - menu:

Bude obsahovať bytový dom, apartmány pre seniorov aj so zdravotnou a asistenčnou službou, administratívnu budovu a v uzavretom areáli budú aj voľnočasové a športové aktivity. Areál je osadený v lese na kopci s výhľadmi na okolitú prírodu a ponúka pokoj a relax v prírodnom prostredí.

Objekty sú zoradené v dvoch radoch za sebou a vytvárajú vnútroblok s ulicou. Vo vrchnom rade od vstupu je administratívna budova a pokračuje objektmi s apartmánmi pre seniorov. Tieto budovy sú pôvodné a v súčasnosti sa adaptujú na novú funkciu.

V spodnom rade od vstupu je administratívna budova s fitnes a za ňou je objekt bytového domu. Tieto budovy sú novostavby a sú postavené na ploche pôvodných budov sanatória, ktoré sa zbúrali. Videli sme bytový dom, ktorý je už postavený a skolaudovaný.

Exteriér

V areáli sa čulo pracovalo na rozbehnutej rekonštrukcii apartmánových objektov, takže všade bol prach a hluk. Idylka pokojného bývania sa nekonala a noví majitelia bytov si budú musieť na relax v bývaní pri lese nejakú dobu počkať. Musíme podotknúť, že rozloženie výstavby do etáp je z finančného hľadiska prirodzené a stretávame sa s tým často.

Objekt má zo strany vnútrobloku v parteri komerčné priestory a vstupy do bytového domu, z druhej garáže. Nad nimi sú terasy pre byty na prvom nadzemnom podlaží a byty na najvrchnejšom piatom podlaží majú terasy na streche. Byty na druhom, treťom a štvrtom podlaží majú lodžie.

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Fasáda domu je riešená omietkou v kombinácii s tehlovým obkladom. Hmotovo dom pôsobí fádne, jednotlivé prvky okien a lodžií sa opakujú horizontálne aj vertikálne. Jediné oživenie je v podobe vysunutých striešok na najvyššom podlaží, ktoré sú prevedené z plechu antracitovej farby.

Pri jednom zo vstupov do garáže bola narušená omietka, spôsobená pravdepodobne užívaním stavby a celkovo sa nám zdala omietka na dome zvlnená, takisto boli zvlnené aj oplechované striešky a vyzerá to akosi nedokonalo.

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Pri bližšom pohľade na zábradlia na lodžiách sme objavili začínajúce hrdzavenie konštrukcií, čo svedčí o nízkej kvalite náteru.

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Garáže a spoločné priestory

Následne sme sa premiestnili do garáží, kde nás pobavilo odstavené SUV na stojisku, ktoré mu bolo očividne malé. Stojisko sme premerali a namiesto minimálne 2,4 metra malo 2,3 metra, ale nie sme si istí, či by tých 10 centimetrov pomohlo.

Nepozdával sa nám ani povrch stropov, bol fľakatý, zle vymaľovaný. Zaujímavé bolo riešenie umiestnenia pivničných kobiek, hneď oproti parkovaciemu stojisku.

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Cez garáže sme pokračovali schodiskom k jednotlivým bytom. Na schodiskách sme si všimli nefunkčný detail ostenia schodníc, kde obklad z boku končil zarovno s omietkou a pri čistení špinavá voda steká po omietke. Už teraz je zatečenie pozorovateľné.

V jednom bloku sme na najvyššom poschodí objavili strešné okno slúžiace na odvetranie únikovej cesty, ktoré bolo zatečené. Na chodbách bolo mimochodom teplo a dusno.

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Byty

V dome sa nachádzajú dvoj- až päťizbové byty, vždy od schodiska a výťahu po troch. Riešenie dispozícií je u niektorých priamočiare a účelné a niekde boli zbytočne dlhé chodby. Výšky parapetov boli meter od podlahy. Keby boli vysoké 90 cm ako pripúšťa norma, okná by vyzerali lepšie.

Niektoré vonkajšie parapety neboli vyspádované, čo môže neskôr spôsobiť zatekanie. Na lodžiach sme objavili nekvalitné oplechové lišty, z ktorých sa odlupuje náter a hrdzavejú.

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Tieto by sa mali vymeniť, pretože časom budú vyzerať nepekne. V inštalačnej šachte sme ako zvyčajne našli stavebný odpad, čo sa pri kontrolách často opakuje.

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Na niektorých stenách sme objavili vlásočnicové praskliny, ktoré by bolo treba vyspraviť a opätovne vymalovať.

Zelená Hôrka - Rande s realitouZdroj: Bytecheck.sk

Záver

Nie všetko sme si mohli pozrieť, keďže väčšina bytov je už predaná, ani zrejme najkrajšie na najvyššom poschodí s terasou, čo nám bolo ľúto. Taktiež sme si istí, že po ukončení ostatných objektov a po realizácii vonkajších záhradných úprav a voľnočasových a športových atrakcií bude tento areál príjemným miestom na život.

Aj vzhľadom na lukratívne umiestnenie však musíme povedať, že sme boli mierne sklamaní z kvality prevedenia prác, ale aj z výzoru celého objektu, ktorý mohol byť podľa nás odvážnejší. Toto miesto si to priam pýtalo.

Autor pôsobí v spoločnosti Bytecheck, s.r.o.

Rande s realitou - menu:

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Rande s realitou, Zelená hôrka