Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zmena úveru s vysokým úrokom

28.03.2011, 00:01 | Martin Adamec, manažér hypotekárneho centra

Hypotekárna poradňa: Jediná cesta, ako sa dostať z vysokého úroku, je zaplatiť banke poplatok za predčasné splatenie úveru

  • Tlačiť
  • 1

Od roku 2008 mám hypotéku, po novom už „úver na bývanie", s dobou splácania 30 rokov s fixáciou na 5 rokov od Slovenskej sporiteľne, s úrokovou sadzbou 6,6 percent.

Prosím, poraďte mi, čo sa s tým dá robiť, keďže fixácia úveru (aj úroku) je ešte na ďalšie dva roky. Dnešné ponúkané úrokové sadzby sú oproti mojim 6,6 percentám naozaj úžasné. Ďakujem za akúkoľvek radu, ak je to možné.

Pripravujú sa nejaké zmeny, ktoré umožnia prehodnotiť výšku úrokovej sadzby aj mimo obdobia fixácie? Hlavne pre úvery s vysokou úrokovou sadzbou?

Počas obdobia fixácie, ktorú máte na 5 rokov, sa bez poplatku za predčasné splatenie s Vaším úverom nedá robiť veľa. Jediná cesta, ako sa dostať z takého vysokého úroku, je zaplatiť banke poplatok za predčasné splatenie úveru a nájsť na hypotekárnom trhu konkurenčnú ponuku s nižším úrokom.

Tento krok je potrebné si veľmi dobre zvážiť, lebo nie vždy sa nájde lepšia ponuka, ktorá sa aj oplatí. Dnes si mnoho klientov refinancuje svoje úvery, lebo úrok je veľmi dôležitou súčasťou celkového preplatenia úveru.

V Slovenskej sporiteľni existuje ešte jedna možnosť ako neplatiť poplatok za predčasné splatenie, ale… Pôvodný úver, ktorý teraz máte sa dá splatiť novým úverom, ale tento úver musí byť minimálne vo výške 1,5 násobku starého úveru.

Samozrejmosťou je, že nový úver si budete brať s aktuálnou úrokovou sadzbou, ktorá by mohla byť dnes lepšia ako máte. Na druhej strane ale budete musieť splácať úver vo vyššej sume. Takáto možnosť vo Vašom prípade prichádza do úvahy len v tom prípade, ak by ste potrebovali ďaľšie peniaze.

Ak by som Vám mal poradiť, tak v prvom rade je potrebné si zistiť, ako by Vám úrokové sadzby momentálne vychádzali v jednotlivých bankách. Treba vedieť, že pri žiadosti o nový úver je potrebné banke preukázať opäť svoj príjem, aktuálnu hodnotu založenej nehnuteľnosti a banke preukázať dostatočnú bonitu na splácanie nového úveru. 

Na hypotekárnom trhu sa neustále menia podmienky, ale čo sa týka prehodnotenia úrokovej sadzby počas fixácie, tak banky nemajú náladu hýbať s týmito úrokovými sadzbami. Ja som v tomto smere žiadnu zmenu nezaznamenal.

Autor pracuje v spoločnosti Broker Service Group, s.r.o.

BSG

  • Tlačiť
  • 1

Tagy hypotekárna poradňa