Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zo sila vytvorili Dáni ultraluxusné bývanie

30.03.2018, 10:00 | Karol Klanic

Prestavané prístavné obilné silo v Kodani je jedným z piatich finalistov na ocenenie Najlepšia výšková budova Európy 2018, ktoré už desiatykrát vyhlási Rada pre výškové budovy a mestské prostredie.

  • Tlačiť
  • 0

Najvyššia priemyselná stavba bývalej prístavnej časti Nordhavnen patrí ku vžitej siluete, dnes je objekt vyšší zhruba o štvrtinu (65 m). Pri redizajne na bytový dom pridal kodanský ateliér COBE dve sklené a dve zvýšené poschodia.

Pôvodne rozčleňovalo štíhle hranaté silo len jedenásť radov okien a výstupok výťahovej šachty na severnej užšej strane, ktorý teraz odstránili. Jeho monolitný vzhľad zmenila pestrá paleta tvarov rôznej hĺbky.

SiloZdroj: Jens Lindhe

Drsný betónový exteriér zakryli zavesené panely z galvanizovanej ocele. Fasáda vyniká jemne rastrovanými balkónmi skulpturálnych prvkov, ktoré pôsobia, akoby ich vytvorili zložením kovových dosák. Ich nekrytý povrch časom získa atraktívnu patinu.

Vzhľadom na nepravidelnosť budovy vyrábali každý panelový dielec na mieru. Silo je totiž v hornej časti pootočené štrnásť centimetrov oproti báze. Ako vysvetlila vedúca projektu Caroline Nagelová, miesto úprav novou konštrukciou sa nový plášť rozhodli adaptovať na nepravidelnosti. Ich prístup dokresľuje fakt, že pláty pôvodného betónu vyrezané pre okná a dvere uložili do okolitej dlažby.

SiloZdroj: Rasmus Hjortshøj

SiloZdroj: Rasmus Hjortshøj

Najstarší škandinávsky architektonický časopis Arkitekten napísal, že staré silo „stojí za fasádou ako tieň“. Modulárna sendvičová fasáda je ako klimatická stena vysoko energeticky úsporná.

V interiéri zasahovali do surového betónu minimálne. Pôvodné stropy, povrch múrov, celé vzdušné priestory vytvorené na skladovanie obilia zväčša zachovali.

SiloZdroj: Rasmus Hjortshøj

SiloZdroj: Andres Gallardo

Zlučovaním sa znížil počet bytov z pôvodných štyridsiatich na tridsaťosem. Majú diferencovanú veľkosť (106 až 401 m2) aj výšku – v penthousoch 8,3 metra, v takzvaných Katedrálnych loftoch 6,5 metra, v duplexových apartmánoch 5,1 až 5,9 metra, v štandardných apartmánoch 3,5 až 4 metre.

Do apartmánov sa vchádza priamo z výťahu. Jeden z nich predali v prepočte za štyri milióny eur a registrujú ho ako najdrahší dánsky byt.

SiloZdroj: Andres Gallardo

Vo verejne prístupnej Galérii Silo na 17. a 18. poschodí, ktorá cez sklené steny žiari do noci, je obľúbená vyhliadková reštaurácia.

Mólo so Silom tvorí štvrť Århusgade s názvom podľa hlavnej ulice. Vznikla pred štyrmi rokmi vyčlenením móla z prístavu.

Vybudovanie umelého prístavného ostrova umožní prestavbu ďalších starých mól v susedstve centra na rezidenčné štvrte. Revitalizácia štyristo hektárov Nordhavnen je rozplánovaná na desaťročia.

SiloZdroj: Andres Gallardo

SiloZdroj: Rasmus Hjortshøj

Prvých tristo obyvateľov sa do Århusgade nasťahovalo v roku 2015. Dlhodobo sa ráta so sedemtisíc obyvateľmi a tritisíc pracovnými miestami.

Výstavbu v zrezanej špičke Århusgade okolo Sila už dokončili. Červenohnedý parkovací dom v kolorite prístavných budov s ihriskom na streche (Park ‘n’ Play, JAJA Architects) postavili pred dvoma rokmi, súčasne so Silom realizovali prestavbu vedľajšieho sila Frihavnstårnet.

SiloZdroj: Andres Gallardo

SiloZdroj: Rasmus Hjortshøj

Z dvoch spojených kruhových cementových síl na opačnom brehu móla vytvorili v roku 2014 administratívnu budovu Portland Towers. V jednej z nich sídli veľvyslanectvo Nemecka.

Vzorom pri ich adaptáciu boli Gemini Residences (2005) od MVRDV v prístave na ostrove Amager, šesť a pol kilometra od Sila. Obilné silá obstavali 42 bytmi a v objektoch vytvorili halu, schodištia a výťahové šachty (pozrite si foto).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Dánsko, Kodaň, svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)