Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

26.04.2018, 05:05 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Po viacerých etapách zóny Viladomy a obchodnom stredisku Slnečnice Market s tržnicou Trch je v novej štvrti na juhu Petržalky dokončený aj prvý bytový dom zóny Mesto. Na rozdiel od radovej zástavby a menších bytoviek vzdialenejšej časti je zóna Mesto bližšie Petržalke nielen polohou, ale aj charakterom zástavby.

  • Tlačiť
  • 0

Rande s realitou - menu:

Hneď na úvod treba povedať, že prvá časť zóny Slnečnice – Mesto, teda tri masívne bloky A1, A2 a A3, sú tou najmenej atraktívnou časťou celých Slnečníc. Zodpovedá tomu objem bytov, poloha pri Panónskej ceste aj ceny bytov.

Developer Slnečníc Cresco Group od začiatku hovorí, že v rozsiahlom projekte chce ponúknuť bývanie rôzneho štandardu. Logicky najlacnejšie byty umiestnil do blokov popri rušnej komunikácii, od ktorej ich hmota zároveň chráni celú zónu.

Slnečnice-Mesto - bytové domy A1 a A2Zdroj: TREND Reality

Nový bulvár a centrálny park

Vjazd do zóny Mesto je riešený odbočením z veľkého kruhového objazdu na konci Panónskej a Dolnozemskej cesty. Ďalší menší kruhový objazd po pár desiatkach metrov rozdeľuje autá do Slnečnice Marketu, tržnice Trch a smerom k bytovým domom.

Hoci cesty, vrátane novej ulice Zuzany Chalupovej, ktorá má byť bulvárom zóny, sú už vybudované, úplne sa zabudlo na pešie prepojenie Viladomov a Mesta. Obyvatelia už viac zabývaných Viladomov tak musia na nákupy zobrať bicykel, auto alebo sa odviezť jednu zastávku autobusom (doplnená reakcia investora: Vybudovanie tohto chodníka je súčasťou plánu dostavby etapy C3, čiže niekedy v druhej polovici roku 2020).

Slnečnice-Mesto - bytové domy A1 až A3Zdroj: TREND Reality

Slnečnice-Mesto - cyklotrasa cez budúci centrálny park zónyZdroj: TREND Reality

Za tržnicou je už postavená aj časť cyklotrasy s chodníkom a zasadená alej, ktoré budú súčasťou trojhektárového centrálneho parku zóny Mesto. Vo výstavbe sú aj etapy A4, A5 a A6, ktoré nadväzujú na nižšiu časť prvých troch objektov zóny. Zóna Mesto je vo výstavbe od začiatku roka 2015. V prvých šiestich objektoch spolu vznikne do roku 2020 až 1 800 bytov.

Pripomína úspešnú prvú fázu

Naše hodnotenie sa týka prvého dokončeného bytového domu A1, na ktorý si museli noví obyvatelia dlho počkať. Kolaudáciu zdržali námietky jedného z vlastníkov bytov, ktoré síce developer rýchlo vyriešil, ale rozbehnutá úradnícka mašinéria odovzdanie bytov poriadne oddialila.

Objekt A1, podobne ako susedné A2 a A3, má štvorcový pôdorys, pričom vnútri je súkromný dvor s detským ihriskom, zeleňou a lavičkami. Jednotlivé ramená majú rôznu výšku od dvoch do 12 nadzemných podlaží, čo zdôrazňuje aj rôzna farebnosť fasády.

Slnečnice-Mesto - bytové domy A1 až A3Zdroj: TREND Reality

Slnečnice-Mesto - výhľad do vnútroblokuZdroj: TREND Reality

Na sivom prízemí je v tvare U päť podlaží v bielej kombinovanej so sivou a hnedou, táto hmota pokračuje ešte jedným a čiastočne dvomi sivými podlažiami, na ktorých je na časti strany rovnobežnej s Panónskou prevažne hnedá najvyššia časť.

Z novej ulice Zuzany Chalupovej, čo je aj adresa tejto časti Slnečníc, je dvojpodlažná časť s prevádzkami občianskej vybavenosti, ktoré ešte nie sú otvorené. Od Panónskej cesty sú na fasáde užšie francúzske okná, prípadne balkóny, z ostatných strán a vnútrobloku sú po celej dĺžke lodžie s pevne osadenými tieniacimi panelmi, rozdelené paravánmi, na vrchnom podlaží terasy. Architektúra tejto časti nadväzuje na oceňovanú prvú etapu Viladomov, len v inom objeme.

Slnečnice-Mesto - bytový dom A1Zdroj: TREND Reality

Slnečnice-Mesto - detail fasády bytového domu A1Zdroj: TREND Reality

Z pohľadu vybavenosti budú mať obyvatelia priamo v bloku A1 osem prevádzok – vinotéku, kaviareň, reštauráciu, interiérové štúdio, medicínsko-estetické centrum či predajňu hračiek a ďalšie prevádzky.

Novostavba konkurovala panelákom

V objekte A1 je 347 bytov, ktoré sú všetky predané. Predaj sa začal v októbri 2014 s priemernou cenou 1 680 eur za štvorcový meter, ktorá sa postupne vyšplhala na 1 980 eur na konci predaja. V ponuke boli jedno- až štvorizbové byty s výmerami od 25 do 107 štvorcových metrov.

Slnečnice-Mesto - výhľad na zónuZdroj: TREND Reality

Najmenšie jednotky sa tu dali kúpiť za cenu pod 50-tisíc eur, dvojizbové od necelých stotisíc a trojizbáky od 120-tisíc eur. Cresco v čase spustenia predaja konkurovalo aj starším petržalským panelákom. K tomu sa dala prikúpiť pivničná kobka a parkovacie miesto, vonku za 7 650 eur, v garáži za necelých 12-tisíc. V ďalších objektoch už bola kúpa parkovacieho miesta k bytu povinná.

Parkovanie je k dispozícii vonku, kolmo na tri strany domu je 131 miest, v podzemnej garáži na prízemí a prvom podzemnom podlaží vzniklo 323 stojísk. Kobky sú na podlažiach pri bytoch aj priamo za niektorými parkovacími miestami, v garáži sú aj stojany na bicykle. Pri objekte A1 je vybudované uzavreté stojisko pre kontajnery, v ďalších etapách už budú polozapustené kontajnery.

Slnečnice-Mesto - podzemná garáž bytového domu A1Zdroj: TREND Reality

Slnečnice-Mesto - podzemná garáž bytového domu A1 so stojanmi na bicykleZdroj: TREND Reality

Veľa susedov a dlhé chodby

Vzhľadom na počet bytov nejde o žiadne komorné bývanie ako vo Viladomoch. Najmä vo výškovej časti sú dlhé chodby bez denného svetla s množstvom dverí. Nižšie krídla sú o niečo pokojnejšie. Prístup do domu je z troch strán, bezbariérový je len z parkoviska od Panónskej ulice, smerom od A2 je okrem schodov aj veľká rampa. V celom bloku je päť schodísk a šesť výťahov. Z bočných strán je vstup do dvora cez zamykateľnú bráničku.

Slnečnice-Mesto - vstup do bytového domu A1Zdroj: TREND Reality

Slnečnice-Mesto - chodba bytového domu A1Zdroj: TREND Reality

Podobne ako pri predchádzajúcich návštevách Slnečníc sme videli viacero rôznych typov dispozícií bytov. Aj v A1-A3 je pomerne široký výber, je tu 133 jednoizbových, 123 dvojizbových, 73 trojizbových a 18 štvorizbových bytov. Odovzdávané sú v štandarde, ktorý zodpovedá segmentu bývania. Na najvyšších podlažiach je jeho súčasťou aj predpríprava na klímu a vonkajšie žalúzie.

Vznikli tu však aj niektoré menej praktické či príliš rozčlenené dispozície, prípadne zvláštne balkóny. Všeobecne má väčšina bytov dosť veľké lodžie i keď pevné tieniace panely ich opticky zmenšujú.

Slnečnice-Mesto - interiér bytu v A1Zdroj: TREND Reality

Slnečnice-Mesto - terasaZdroj: TREND Reality

Opäť platí, že väčšie byty majú samostatné WC, prípadne aj malý šatník. Napríklad vyše stometrový štvorizbový byt s veľkou terasou na najvyššom podlaží má takmer polovicu plochy v jednom veľkom priestore obývačky spojenej s kuchyňou. Zato spálne majú len okolo 10 m2 a 14 m2, šatník má len 1,1 m2 a tiesni sa v úzkej chodbe medzi WC a malou kúpeľnou, pričom v rohu sú tri dvere oproti sebe.

Slnečnice-Mesto - kúpeľňa v štandardeZdroj: TREND Reality

Najžiadanejšie dvoj- a trojizbové byty však boli dobre riešené. Na prízemí nižších krídel sú aj byty s predzáhradkami orientovanými do dvora a majú ich aj menšie jednotky. Oproti chodníku okolo ihriska sú zapustené nižšie a oddelené múrikom s vysadeným porastom, čo by mohlo zaručiť dostatok súkromia, sú však na očiach obyvateľov vyšších podlaží.

Slnečnice-Mesto - byt s predzáhradkouZdroj: TREND Reality

Slnečnice-Mesto - predzáhradka vo vnútroblokuZdroj: TREND Reality

Opakuje sa umiestnenie radiátorov pred francúzskymi oknami alebo vyššie schodíky pri vstupe na terasu, čo sme kritizovali v predchádzajúcich etapách Slnečníc. Väčšina bytov má malé vstupné haly, kde vzniká nepraktické umiestnenie audiovrátnikov v blízkosti vchodových dverí, čo sa môže vypomstiť pri sťahovaní väčších predmetov. Kvalita prác je slušná, v niektorých detailoch sa však dosť nepodarkov (viac o technických riešeniach v pohľade odborníka).

V Meste to má byť už len lepšie

Po štyroch návštevách v zóne Viladomy konštatujeme, že prvá časť zóny Mesto je doposiaľ určite najmenej atraktívnou na bývanie. Problémom nie je štandard bytov alebo kvalita prác, ktoré sa v porovnaní s doterajšími fázami Slnečníc nijak nevymykajú. Kupujúci vedeli o umiestnení pri Panónskej ceste a masovom rozmere bytovky, čo akceptovali za nižšie ceny.

Slnečnice-Mesto - bytový dom A1 a Slnečnice MarketZdroj: TREND Reality

Slnečnice-Mesto - súkromný vnútroblok bytového domu A1Zdroj: TREND Reality

Výhodou bývania v zóne Mesto je už teraz dobrá vybavenosť vďaka Slnečnice Marketu a tržnici Trch, ku ktorým má onedlho pribudnúť detské centrum. Developera treba vyzdvihnúť, že ich vybudoval a otvoril ešte pred nasťahovaním prvých obyvateľov. Pozitívom je súkromný zelený dvor s ihriskom.

Slnečnice-Mesto - výhľad smerom na zónu Viladomy z domu A1Zdroj: TREND Reality

Po dokončení prvých šiestich bytových domov by mal byť otvorený aj celý bulvár s ďalšími obchodmi a službami a tiež hlavný park tejto zóny. V budúcnosti sa obyvatelia snáď dočkajú aj predĺženia električkovej trate, čo by zrýchlilo spojenie s centrom mesta.

Rande s realitou - menu:

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Cresco Group, Rande s realitou, Slnečnice

Diskusia (0 reakcií)