Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

46 podlaží je veľa, starosta Ružinova chce znížiť mrakodrap Eurovea 2

02.08.2018, 13:10 | © 2018 News and Media Holding

Pripravovaný mrakodrap Eurovea 2 je proti územnému plánu hlavného mesta. Myslí si to starosta Ružinova Dušan Pekár. Aj preto jeho úradníci pripomienkovali druhú fázu pripravovaného komplexu na brehu Dunaja. Článok sme aktualizovali o vyjadrenie developera.

  • Tlačiť
  • 56

Územné konanie časti projektu Eurovea 2 je prerušené. Postarali sa o to pripomienky, ktorým sa nepáčil projekt a jeho rozsah. Medzi nimi bola aj mestská  časť Ružinov. „Tento projekt je v nesúlade s územným plánom hlavného mesta,“ uviedol D. Pekár.

Proti územnému plánu

Podľa jeho slov je problémom najmä výška bytovej veže, ktorá má byť po dokončení najvyššou budovou na Slovensku. Podľa návrhu má mať 46 podlaží. „Máme tu nejaké normy a z čísel vyplýva, že práve výška je v nesúlade s územným plánom. V pôvodnej štúdii sa počítalo s 20-pochodovou budovou. Tieto indexy presahujú možnosti územného plánu,“ argumentuje starosta. Zároveň však nepovedal, koľko podlaží by bolo ideálnych.

Neprehliadnite

Starosta verí, že s námietkou uspeje a budova nedosiahne plánovanú výšku. „Stavebný úrad prijal naše námietky a bude ich vyhodnocovať. Verím, že si dokážu prepočítať indexy tak ako my a verím, že budeme úspešní,“ konštatuje D. Pekár.

Problémom je podľa starostu aj to, že projektom sa zaoberá stavebný úrad inej mestskej časti, pričom prvou časťou komplexu sa zaoberal stavebný úrad v Ružinove. „Stavba sa nachádza v katastrálnom území Ružinova. Jediná malá prípojka je v Starom Meste. A na základe toho vyhodnotil okresný úrad žiadosť stavebníka, aby stavebným úradom bolo práve Staré Mesto,“ hovorí.

„Robia si čo chcú“

Podľa jeho slov je toto konanie minimálne podozrivé. Aj pripomienkami chce celý projekt zvrátiť. „Verím, že zvíťazí zdravý rozum a čísla, ktoré nepustia. Verím, že tu nastane poriadok a investori si nebudú môcť kupovať stavebné úrady a rôzne dokumenty a podklady tak, aby mohli postaviť to, čo chcú,“ povedal na brífingu D. Pekár.

Pohľad zo Starého Mosta Eurovea IIZdroj: MČ Ružinov

Prerušenie územného konania nie je nič neobvyklé a uplatňuje sa pomerne bežne. Stavebný úrad si teraz vyžiada od hlavného mesta stanovisko k námietkam. Až do ich vydania bude územné konanie prerušené.

Developer poukazuje na to, že územný plán hlavného mesta výšku budov priamo nereguluje. „Umiestnenie výškového objektu v tejto lokalite nie je náhodným rozhodnutím, ale je ho potrebné vnímať v kontexte dlhodobých a stále sa vyvíjajúcich zámerov Bratislavy, jej panorámy aj blízkosti Dunaja,“ konštatuje vo svojom vyhlásení spoločnosť J&T Real Estate.

Eurovea City - nová vizualizáciaZdroj: J&T Real Estate

Podľa developera už pri výstavbe SND sa v zóne Pribinova uvažovalo o výškovej budove v nábrežnej časti pri Moste Apollo, ktorá mala byť súčasťou viacerých výškových objektov akcentujúcich význam zóny.

„Výšková dominanta projektu Eurovea 2 kompozične akcentuje prepojenie nábrežnej línie s priečnou mestskou osou, vytvára uzol medzi jadrom historického centra a novými rozvojovými zónami nadväzujúcimi na Čulenovu,“ konštatuje developer.

Prvý mrakodrap v krajine

Rozšírenie komplexu Eurovea pripravuje developer J&T Real Estate. Rozloha nákupného centra narastie na 84-tisíc štvorcových metrov, pribudne šesť kinosál, 487 bytov, 40 300 štvorcových metrov kancelárskej plochy a vyše 2 200 parkovacích miest.

Celý komplex sa rozšíri na 8,5 hektára, park sa zväčší na 15-tisíc štvorcových metrov, nábrežná promenáda narastie na 2,3 hektára, pribudnú aj tri detské ihriská. Samotná veža by mala mať výšku 168 metrov, čím by sa stala prvým mrakodrapom na území Slovenska.

  • Tlačiť
  • 56