Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

5 hlavných trendov v komerčných nehnuteľnostiach v roku 2015

29.12.2015, 12:30 | Daniel Suchý | © 2015 News and Media Holding

Končiaci sa rok potvrdil vlaňajšie oživenie na trhu obchodných, kancelárskych či priemyselných realít. Pokračoval trend rozbiehania veľkých administratívnych projektov a lokálnych nákupných centier. Práve obchody potiahli aj oživenie zámerov nových staníc či futbalových štadiónov. Istotou pre developerov aj investorov zostali priemyselné a logistické haly a sklady, naopak, hotely sú stále veľmi zraniteľným biznisom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

1. Stanica Nivy – dopravu rozhýbal až obchod

Bratislava konečne spoznala podobu novej autobusovej stanice Nivy, hoci developer HB Reavis zatiaľ predstavil len komerčnú časť projektu v podobe nákupného centra. Prekvapilo veľkosťou, so 70-tisíc štvorcovými metrami bude najväčšie na Slovensku. Pritom v blízkosti sú už zabehnuté komplexy Eurovea a Central, ktoré sa musia začať chystať na tvrdý boj o návštevníkov. Samotná stanica má zabrať približne 30-tisíc štvorcových metrov, rovnakú plochu majú mať kancelárie v priľahlej výškovej budove. Stanica Nivy je ďalšou ukážkou zmiešaného projektu, kde práve nákupné centrum rozhýbe aj dopravnú či športovú stavbu.

Stanica Nivy - vizualizácia, komplexZdroj: HB Reavis

Novú autobusovú stanicu s nákupným centrom Terminal predstavili aj v Banskej Bystrici, chystá sa aj v Trenčíne. V Košiciach je v plnom prúde prestavba železničnej stanice, v Nitre vzniká nový autobusový terminál. Pokračujú aj ďalšie veľké mestské dopravné projekty, hoci s problémami a otáznou urbanistickou kvalitou. Koncom decembra sa podarilo v poslednom možnom termíne oficiálne odovzdať stavbu nového Starého mosta spájajúceho centrum Bratislavy s Petržalkou. Prvá fáza nosného dopravného systému by mala začať premávať na jar budúceho roka. Modernizáciou prešli aj ďalšie električkové trate v hlavom meste aj v Košiciach.

2. Nákupné centrá zapĺňajú biele miesta

Ďalšie veľké nákupné centrá už realitní odborníci neočakávajú. Neznamená to však, že developeri a obchodníci končia s rozširovaním ponuky. Už vyše dva roky sa sústreďujú na čoraz menšie sídla a hľadajú posledné biele miesta. Tento rok postupne otvorili Kriváň v Poprade, Dituriu v Leviciach, City Arenu v Trnave, Forum v Poprade či Galériu v Lučenci. K tomu sa pridávajú menšie formáty ako Kocka, ktorá po otvorení centier v Martine a Rožňave rozšírila sieť na sedem miest. Ohlásené boli ďalšie rozmrazené projekty – Eperia a Solivaria v Prešove, poslednom krajskom meste bez moderného nákupného centra, Atrium v Michalovciach, City Park v Trnave, D2 Centrum pri Lozorne či prestavba Prioru v Martine a rozšírenie trenčianskeho Laugaricia.

Galéria LučenecZdroj: Arkon

Nové obchody však vznikajú aj v najväčších mestách. V Bratislave sa po rokoch príprav otvorili prvé tri prevádzky formátu big box v novej obchodnej zóne Pharos Park a rozrastajú sa aj Bory na opačnom kraji mesta. V oboch otváral prvé predajne na Slovensku športový reťazec Decathlon, ktorý pokračoval v Košiciach. V Bratislave sa dokonca objavili správy o oživení predkrízového megaprojektu Yosaria Plaza, zatiaľ však nie je jasné, či zostane len ako bublinka kampane pred komunálnymi voľbami.

3. Futbalové štadióny: vedie Trnava

S komerčnými priestormi súvisí aj úspech projektov veľkých futbalových štadiónov. Najlepším dôkazom je otvorenie trnavskej City Areny a odloženie bratislavského Národného futbalového štadióna. Prvý moderný štadión s kapacitou 19-tisíc divákov tak vznikol v Trnave a spolu s nákupným centrom s plochou takmer 30-tisíc štvorcových metrov bol otvorený v auguste. Podnikateľ a spolumajiteľ trnavského klubu Vladimír Poór ho postavil aj vďaka štátnemu príspevku vo výške 13 miliónov eur.

City Arena - otvorenieZdroj: event2all/Tomáš Halász

Majiteľ bratislavského Slovana Ivan Kmotrík napriek schválenej dotácii vo výške 27 miliónov eur od zámeru odstúpil, keď prokuratúra začala skúmať súlad územného rozhodnutia so zákonom. Spochybňovaná bola komerčná súčasť projektu – byty, hotel, obchody a kancelárie. Štadión tak napokon bez nich postaví štát za 68 miliónov eur. V tomto roku predstavili projekty futbalových štadiónov aj Košice a naposledy Trenčín.

4. Nové kancelárie obsadzujú servisné centrá

V pokrízových rokoch nové bizniscentrá v hlavnom meste najmä vysávali nájomcov hľadajúcich úspory zo starších administratívnych komplexov. Ich majiteľov to postavilo pred náročnú úlohu – nájsť nové využitie alebo modernizovať. Vznikol tak fenomén prestavby na štartovacie byty, ale aj koncept pružných menších priestorov pre start-upy. Teraz sa tento trend začal otáčať a nové kancelárske plochy hľadali už aj rozširujúce sa firmy, najmä servisné centrá finančných, obchodných, informačných či komunikačných firiem.

Zdroj: HB Reavis

Napriek tomu, že sa začali stavať ďalšie fázy Twin City a projekty ako Rosum, Panorama Business a Staromestská, neobsadenosť kancelárskych budov zatiaľ klesala. Nové budovy Westendu, Twin City či Zuckermandlu sa darí obsadzovať ešte pred dokončením. Nová administratíva sa chystá aj v Košiciach, väčším projektom je rozšírenie Business Centra BCT.

5. Hotely: miznú známe značky

Bratislavský hotelový trh sa z krízy stále nespamätal a patrí medzi najslabšie v Európe. Ponúka veľké ubytovacie kapacity, ale mesto má málo turistov a chýbajú mu väčšie kongresy a konferencie. Hotelom sa preto príliš nedarí. Dôsledkom bol tento rok odchod značky Kempinski z hlavného mesta. Hotel v River Parku si od augusta majiteľ Best Hotel Properties manažuje sám.

Bratislava River CenterZdroj: Omega Investments

Z trhu má zmiznúť aj ďalšia známa značka, hotel Danube. Zdá sa, že dokonca môže z centra mesta zmiznúť aj celá budova, ktorá má len 21 rokov. Ruskí majitelia chceli hotel najprv prestavať. V lete tohto roku predstavili zámer, ktorý počíta s jeho búraním a výstavbou nového Bratislava River Center s obchodmi, administratívou aj bývaním. Hotely miznú aj z mnohých predkrízových zmiešaných projektov po celom Slovensku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát