Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

95 nápadov ako zlepšiť Bratislavu

16.04.2015, 14:00 | ds | © 2015 News and Media Holding

Vinice pod Bratislavským hradom, Zámocká ako umelecká ulička, plávajúci bazén na Dunaji, osvetlenie reštaurácie na vrchu Mosta SNP podľa počasia či akvaponická farma v nevyužívaných kúpeľoch. Je to len nieľko z celkovo 95 nápadov inšpirujúcich k pozitívnym zmenám Bratislavy, ktoré prináša po sedemročnej prestávke projekt Mestské zásahy.

  • Tlačiť
  • 2

Bratislava začína výrazne zaostávať za európskymi štandardmi snáď vo všetkých kategóriách, zamýšľajú sa iniciátori projektu, architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský. Zmeniť to chcú zapojením odbornej verejnosti do hľadania riešení.

„Mestské zásahy sú otvorené ľuďom akejkoľvek profesie a všetkým záujmovým skupinám, ktoré majú osobný alebo profesionálny záujem priniesť funkčné riešenia na zlepšenie Bratislavy a lepšieho využitia jej potenciálu,“ vysvetľujú autori konceptu.

Namiesto bombastických sľubov chce projekt poukázať na to, čo nefunguje, hoci na problém často už dávno existuje riešenie. Chce odhaliť potenciál miest, okolo ktorých denne chodíme, no mnohokrát ich nevnímame.

Bratislavský Vino-HradZdroj: Michal Bažalík, Marek Lečko, Lukáš Lečko

Prvé Mestské zásahy v roku 2008 priniesli zaujímavé nápady. Realizovalo sa z nich však veľmi málo, napríklad priehľadná protihluková stena pri Dóme sv. Martina či zelený náter autobusového nástupiska pod Mostom SNP. Najväčším prínosom tak bol väčší záujem ľudí o verejné priestory a diskusie o ďalšom rozvoji mesta.

Projekt zaujal a rozšíril sa do ďalších slovenských aj českých miest - Prahy, Brna, Košíc, Prešova, Ostravy, Kladna, Zlína, Trenčína, Nitry, Jablonca nad Nisou, Liptovského Mikuláša, Prievidze a pripravuje sa aj v Bardejove a Žďáre nad Sázavou.

Aj aktuálne mestské zásahy chcú motivovať k zmene. Autori návrhov veria, že zarezonujú aj u kompetentných a aspoň niektoré sa uvedú do života.

Návrhy na odbornej úrovni od architektov, umelcov, dizajnérov, sochárov, študentov, ale napríklad aj od zástupcu vedúceho samoobsluhy, fotografa alebo vysokoškolského učiteľa, budú od 24. apríla do konca mája prezentované v Starej tržnici.

Akvaponická farma v chátrajúcich kúpeľochZdroj: yourDesign: Michala Hrnčiarová, Petra Trnková a Dalibor Vidiečan, Martin Brix a Tomáš Augustín

  • Tlačiť
  • 2