Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa zmení Spilka, jediná pamiatka pivovaru Stein

05.09.2017, 05:05 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

V areáli bývalého pivovaru Stein v bratislavskom Starom Meste už dokončujú kancelársku časť nového komplexu Stein2. Zároveň jej developer AMW zverejnil podobu premeny objektu bývalej kvasiarne, nazývanej Spilka. Jediná pamiatkovo chránená budova pivovaru sa zmení na kancelárie a obchody.

  • Tlačiť
  • 3

Spilka bude stavebne aj prevádzkovo prepojená s novostavbou administratívno-obchodného centra, ktoré dokončuje AMW Development na rohu areálu Steinu, oproti budove stanice konskej železnice.

V osempodlažnej budove ponúka 9 500 štvorcových metrov kancelárií, 900 m2 obchodných priestorov a 190 parkovacích miest. Novostavba má spĺňať kritériá ekologickej certifikácie LEED Gold. Dokončená bude koncom tohto roka.

Stein2 Offices - vizualizácia objektu SpilkaZdroj: AMW Development

Obnovený objekt Spilky prinesie ďalších 1 580 štvorcových metrov kancelárskej plochy, obchodnú respektíve gastro prevádzku s terasou do dvora na prízemí a 36 parkovacích miest v podzemí. Developer sľubuje výnimočné kancelárske priestory vďaka svetlej výške viac ako šesť metrov. Vrchné piate podlažie ponúkne netradičný priestor pod strešnou kupolou.

Autorom projektu konverzie je architektonická kancelária Bouda a Masár, ktorá stojí aj za premenou pamiatkovo chránenej Pradiarne v rámci areálu bývalej Cvernovky vlastnenej YIT.

Neprehliadnite

Spilka z roku 1944 je jediným objektom bývalého pivovaru Stein, ktorý bol v roku 2014 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkari navrhovali chrániť aj ležiacke pivnice z roku 1896, strojovňu s vodnou vežou z roku 1929 a varňu so silom z roku 1943.

Návrh prišiel až po tom, čo sa areál na druhý pokus predal v dražbe za 8,5 milióna eur bez DPH. Kúpili ho spoločnosti YIT Slovakia a MiddleCap prostredníctvom firmy DreamField Property. YIT stavia obytnú časť s vyše štyrmi stovkami bytov. Komerčnú časť – kancelársku novostavbu a obnovu Spilky – realizuje AMW Development podnikateľa Miroslava Výboha.

Stein2 Offices - vizualizácia objektu SpilkaZdroj: AMW Development

AMW aktuálne rekonštruuje aj pamiatkovo chránené bývalé sídlo Obchodnej a priemyselnej komory na Gorkého ulici za historickým Slovenským národným divadlom. V paláci tiež vzniknú kancelárie. Ďalšími projektmi firmy sú Apartmány Donovaly alebo kúpele Planet Zen.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy industriál, Stein, YIT