Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa zmení Trnavské mýto? Na jeseň ho čakajú dve veľké súťaže

24.06.2018, 19:35 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Prebiehajúca rekonštrukcia podchodu je začiatkom väčšej premeny Trnavského mýta. Aktuálne jeden z najväčších dopravných uzlov v Bratislave by sa podľa predstáv samosprávy mal zmeniť aj na kvalitný verejný priestor. Víziou mesta a mestskej časti Nové Mesto je modernizácia tržnice aj obnovenie železničnej stanice Filiálka. Developeri zas pripravujú premenu Istropolisu.

  • Tlačiť
  • 0

Rekonštrukcia podchodu a okolitých priestranstiev ide podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala podľa harmonogramu a platí avizovaný termín dokončenia uprostred tohto leta. Developerská spoločnosť Immocap Group ako investor projektu tvrdí, že ani nepriaznivé počasie a vytopenie podchodu nezastavilo práce.

Doteraz bola dokončená nová elektroinštalácia, rozvody vody, kanalizácia, vzduchotechnika, elektronická požiarna signalizácia a požiarne hydranty, ktoré doteraz v podchode neboli. Čiastočne sú realizované nátery proti graffiti, sumarizoval developer počas kontrolného dňa na stavbe.

Podchod Trnavské mýto - vznikajúca obchodná pasážZdroj: TREND Reality

„Momentálne prebiehajú práce na východe k Istropolisu a k lekárni na Vajnorskej ulici, kompletizujeme výťahy, eskalátory, dokončujeme obkladové práce na stenách a stropoch, renovujeme schodiská a takmer dokončený je východ k Centralu,“ približuje obchodný riaditeľ Immocapu Slavomír Jankovič. Robia sa už aj výkopové práce na osadenie polozapustených kontajnerov a príjazdovú cestu pre zásobovanie pri východe na Istropolis.

Podchod bude pod stálou kontrolou

Ďalšie práce sa sústredia na povrchové úpravy, osadenie svietidiel, čistenie, penetrovanie a konzervovanie podlahy. Jednotliví nájomcovia tiež pracujú na svojich obchodných priestoroch. „Budeme mať 24-hodinovú ostrahu. V spolupráci s mestskou políciou momentálne testujeme priemyselné kamery, aby sme ich mohli čo najskôr osadiť a dať do užívania,“ dodáva S. Jankovič.

Neprehliadnite

Mesto tiež pokračuje v oprave priľahlých chodníkov a prechodov, zmení sa aj usporiadanie parkovania pri východe na Vajnorskej ulici. Rekonštrukcia podchodu sa začala v polovici októbra minulého roka. Immocap do nej investuje 2,5 milióna eur, mesto ďalšieho 1,2 milióna na výmenu eskalátorov a úpravu okolia.

V podchode vznikne 18 prevádzok obchodov a služieb na ploche 1 300 štvorcových metrov. Bude tu napríklad predajňa potravín Kraj, kvetinárstvo Kulla, kaviareň, fornetti, pizzeria či stánok s hot-dogmi. Immocap má podchod prenajatý na 15 rokov s päťročnou opciou.

Oživenia sa dočká aj tržnica

Ďalším krokom skultúrnenia Trnavského mýta je podľa starostu mestskej časti Nové Mesto Rudolfa Kusého modernizácia tržnice. Objekt vlastní mesto, ktoré ho zverilo do prevádzky mestskej časti. Spolu založili pracovnú skupinu, ktorá má určiť budúci osud tržnice.

„Už dva roky robíme analýzy a riešime, čo ďalej s tržnicou, aby bola naozaj dôstojným a príjemným miestom, kde si ľudia prídu nakúpiť. V septembri chceme vyhlásiť ideovú súťaž, ktorej výsledkom bude naša spoločná predstava, ako by mala tržnica v budúcnosti vyzerať,“ hovorí R. Kusý.

Tržnica na Trnavskom mýteZdroj: TREND Reality

Oproti tržnici by mohol vzniknúť aj nový park. Podľa starostu by to bol prvý krok k oživeniu rozsiahleho priestoru bývalej stanice Filiálka. „Vieme, že projekt stanice je dlhodobý, ale vytvoriť tam park na mestskom pozemku dokážeme spolu v priebehu roka – roka a pol,“ myslí si R. Kusý.

Primátor I. Nesrovnal tvrdí, že Bratislava potrebuje novú železničnú stanicu na Filiálke a tá sa dá postaviť tak, aby tam park vznikol. „Najviac ľudí prichádza do hlavného mesta zo severu, východu a juhu, zo smerov Trnava, Galanta a Šamorín. Potrebujeme, aby prichádzali na Filiálku a nešli na hlavnú stanicu a potom ďalej cez celé mesto,“ vysvetľuje primátor.

Dodáva, že železnice dokončujú štúdiu železničného uzla. Mesto si podľa primátora vie predstaviť stanicu Filiálka postavenú tak, aby nerušila a nezaťažovala obyvateľov okolia, ale bola pridanou hodnotou pre lokalitu.

Súťaž na Istropolis chcú vyhlásiť na jeseň

Immocap, ktorý v minulosti postavil komplex Central, bude na Trnavskom mýte aktívny aj po dokončení podchodu. Spolu s YIT Slovakia kúpili vlani od odborárov Istropolis. Firmy krátko po získaní objektu hovorili, že o jeho budúcej podobe rozhodne architektonická súťaž.

Budova Istropolisu na Trnavskom mýte.Zdroj: TREND Reality

„Koncom mája sme ukončili analytickú časť, kde sme skúmali potenciál, obmedzenia, reštrikcie či svetlotechniku tohto územia. Momentálne spolu s našim obchodným partnerom pripravujeme zadanie, ktoré bude predmetom súťaže, aby sme ju mohli vyhlásiť na jeseň tohto roka,“ opisuje prípravy S. Jankovič.

Na procese sa podľa I. Nesrovnala zúčastňuje aj mesto. „Zásadná požiadavka hlavného mesta je zachovanie kultúrno-spoločenského rozmeru Istropolisu,“ zdôrazňuje primátor, ktorý sa s investormi stretol hneď po predaji komplexu, aby deklaroval záujem mesta podieľať sa na vytváraní jeho budúcej podoby.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Immocap, Nesrovnal, Podchod, Trnavské mýto, tržnica, YIT

Diskusia (0 reakcií)