Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Alexandrovovci nemali kde vystúpiť, tak im v Tatrách postavili amfiteáter

12.07.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Amfiteáter v Starom Smokovci má najlepšie roky dávno za sebou. Jeho hľadisko je dnes zarastené a hlavná budova vyzerá z roka na rok ošarpanejšie. Šanca na jeho záchranu je mizivá. Stavba je pritom ukážkou toho, že v Tatrách sa diali zázraky na počkanie. Aj na tie sa pozrieme v druhej časti seriálu Tatranské realitné boľačky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Píše sa začiatok päťdesiatych rokov minulého storočia a v Tatrách riešia vážnu dilemu. V rámci utužovania dobrých vzťahov medzi Československom a Sovietskym zväzom mieri do Tatier armádny zbor Alexandrovovcov. Na prvý pohľad nevinné vystúpenie však stavia Tatrancov pred problém. Zbor nemá kde vystúpiť.

Rýchlo a lacno

Tatrám totiž chýba veľký kultúrny stánok, ktorý by dokázal prichýliť dostatočný počet divákov. Problém vyriešili  rýchlo a finančne veľmi výhodne. „Riešenie našli Tatranci vo vybudovaní amfiteátra v rámci Akcie Z. Kultúrny stánok tak bol vybudovaný prakticky zadarmo,“ približuje pre TREND Reality bývalý riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

Pre vysvetlenie, pri Akciách Z išlo o dobrovoľnícke brigády, kde sa miestni obyvatelia snažili svojpomocne postaviť či zrekonštruovať objekty v obciach. Materiál zväčša dodali okresné výbory, o prácu sa postarali obyvatelia bezplatne. Písmeno „Z“ v názve malo symbolizovať „zveľaďovanie“, aj keď sa hovorili  vtipy o tom, že písmeno má symbolizovať slovo „zadarmo“.

Miesto, kde stálo hľadisko amfiteátra.Zdroj: TREND Reality

V Starom Smokovci tak vyrástol amfiteáter v rekordne rýchlom čase a mohol privítať Alexandrovovcov. Obľuba kultúrneho stánku v ďalších rokoch rástla. Na pódiu sa striedali zahraničné skupiny, amfiteáter sa však najvýraznejšie zviditeľnil premietaním filmov. Práve tu sa uskutočnilo niekoľko ročníkov Filmového festivalu pracujúcich.

Tisícky návštevníkov

„Amfiteáter navštevovali ľudia nielen z Tatier, ale aj z priľahlých regiónov. Spomínam si na výbornú atmosféru, keď napríklad film Kančendžonga videlo v hľadisku desaťtisíc ľudí,“ približuje atmosféru P. Chudý. Podľa jeho slov využívali tamojšie kino viacerí dokumentaristi na predstavovanie filmov s horskou tematikou.

Aj napriek tomu, že pre mnohých Tatrancov mal amfiteáter symbolický význam, jeho obľúbenosť postupne upadala. Kultúrny stánok zavreli ešte pred revolúciou a postupne začal chradnúť. „Aj v súvislosti s jeho oživením bolo predstavených niekoľko projektov, žiadny z nich sa nepodarilo realizovať,“ hovorí P. Chudý.

Amfiteáter v Starom Smokovci.Zdroj: TREND Reality

Jedným z posledných návrhov bol projekt tatranského poslanca Alexandra Gálfyho. „Kultúrny stánok takéhoto rozsahu v Tatrách chýba. Nechal som za vlastné peniaze vypracovať projekt, ktorý som predložil mestu. Kým pred dvoma rokmi sa to dalo jednoducho realizovať, dnes to také ľahké nebude,“ hovorí A. Gálfy.

Nejasná budúcnosť

Poslanec naráža na súdny spor, ktorý sa dotýka aj samotného areálu amfiteátra. Kým budovu vlastní súkromník, okolité pozemky mesto Vysoké Tatry. A práve areál okolo amfiteátra je v balíku pozemkov, o ktoré vedie mesto súdny spor s urbariátom Milbach. Spor je dnes na Najvyššom súde SR a reálne hrozí, že Vysoké Tatry môžu o pozemky prísť.

Pódium dnes zarastá náletovou drevinou.Zdroj: TREND Reality

Aj keby bol tento problém vyriešený, otázny zostáva prístup vlastníka pozemkov, na ktorých sa amfiteáter nachádza. Podľa katastra ich spoluvlastní Vladimír Príslupský. Na otázky TREND Reality o budúcnosti projektu nechcel odpovedať. „Je to môj majetok a ja si s tým urobím čo chcem,“ odpovedal na otázky V. Príslupský.

Čo bude s amfiteátrom je nateraz otázne. Kombinácia súkromného vlastníka, súdneho sporu a chýbajúcich financií však veľa optimizmu do budúcnosti nedáva. Aj preto je pravdepodobné, že namiesto kultúry budú pri amfiteátri naďalej parkovať len autá.

Tatranské realitné boľačky

V priebehu letných prázdnin TREND Reality každý týždeň prinesie príbeh jednej tatranskej stavby, ktorá má najlepšie časy za sebou a márne čaká na reštart. Ak máte nejaké fotografie dnes zatvorených budov v Tatrách, prípadne sa chcete o svoje skúsenosti či zážitky z nich podeliť, kontaktujte nás na e-mailovej adrese tomas.vasuta@newsandmedia.sk.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Amfiteáter, Starý Smokovec, Tatranské realitné boľačky

Realitná inzercia

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pridať inzerát