Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Američania vytvorili pre Peking Diamantový lampión

09.03.2018, 14:04 | Karol Klanic

Poly International Plaza v novej pekinskej obchodnej štvrti Ta-wang-ťing je finalistom ocenenia Najlepšia výšková budova 2018, ktoré odovzdá Rada pre výškové budovy a mestské prostredie na konferencii v Chicagu koncom mája.

  • Tlačiť
  • 0

Túto centrálnu budovu komplexu z roku 2016 vo Veľkom wangťingskom parku nazývajú „Diamantový lampión“. V pôsobivej iluminácii v nej Číňania vidia origami tradičného lampiónu, umiestňovaného pred domom. Považujú ho za strojcu priaznivého osudu.

O eliptickom tvare objektu rozhodol vraj ohyb diaľnice S12 na Medzinárodné letisko Peking vzdialený necelých tristo metrov. V susedstve sa vyníma takmer o štyridsať metrov vyššia Wangjing SOHO T3, jedna z troch veží (200, 127, 118 m, 2014) od Zahy Hadid.

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Skidmore, Owings & Merrill (SOM) vystužili „lampión“ ľahkým roštom z CFT, oceľových rúr plnených betónom – s výnimkou najvyšších poschodí, kde výplň nebola potrebná. Takzvaný diagrid zaisťuje na mieste zvýšenej seizmicity maximálnu elasticitu a zároveň bezstĺpový interiér, ktorý sa stal štandardom v administratívnych budovách prémiovej triedy, a táto budova ponúka priestor široký jedenásť metrov.

Fazetová fasáda sa skladá zo štvorcov postavených na vrcholoch, sklopených po diagonále s 18-metrovými hranami siahajúcimi cez štyri poschodia. Ohraničuje ich rošt zložený zo 43-metrových rúr plnených na mieste.

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Záťaž z uzlových bodov sa prenáša mostovkou v každej druhej z kompozitných stropných dosák na obvod železobetónového jadra. Zvyšné dosky sú zavesené. Touto konštrukciou SOM pokračujú v línii svojich diel, One Maritime Plaza v San Franciscu (známej aj ako Alcoa Building, 1967, 121 m) a 875 North Michigan Avenue v Chicago (John Hancock Center, 1970, 343 m).

Do výrazovo striedmej haly s plochou 1 100 štvorcových metrov sa vchádza od severu. V takmer desať metrov vysokom priestore, podstatne rozľahlejšom ako vstupy do ostatných objektov komplexu, spojených s ním pódiom, vyniká carrarský mramor.

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Átrium výškou stotridsať metrov drží medzi ázijskými administratívnymi budovami prím. Schodisko, ktoré ním vedie popri južnej strane jadra, ohraničujú zvislé tmavé pásy. Komunikujú s diskrétnymi fasádami vedľajšej Veže 2 a Veže 3 (84 a 67 m).

Malé átrium na 29. poschodí slúži konferenčnému centru, je v ňom tiež recepcia reprezentačných priestorov v dvojitej výške s vertikálnou záhradou, ktoré si tu ponechal majiteľ, štátna investičná spoločnosť China Poly Group. Ostala vo svojom sídle v centre a zvyšok novej budovy prenajíma. Významným nájomcom je Hyundai Capital, ktorý obsadil sedem poschodí. Menšie budovy komplexu investor predal.

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Výstavbu novej obchodnej štvrte avizovala Pekinská mestská komisia rozvoja a reforiem v roku 2009. China Poly Group, v ktorej portfóliu je okrem nehnuteľností významný aukčný dom, venujúci sa repatriácii domácich umeleckých diel, pridelil pozemok štát na päťdesiat rokov.

Investor si vybral svetoznámu architektonickú firmu, aby ju budova, ako sa uvádza v oficiálnom stanovisku, „vo svete ešte viac preslávila“. Cena Najlepšia výšková budova 2018 by to v plnej miere uskutočnila.

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Sanfranciský ateliér SOM mu ponúkol projekt v štyroch verziách a predložil 19 modelov. Firma s piatimi americkými a piatimi zahraničnými pobočkami je aktívna v Číne dvadsaťpäť rokov a medzi 65 projektmi, ktorá pre ňu vytvorila, je veľvyslanectvo Spojených štátov a niekoľko budov v Pekingu a Kantone pre China Poly Group.

Poly International PlazaZdroj: Bruce Damonte

Jedným z nich je ich sídlo pri pekinskej Druhej okružnej ceste, vzdialené desať kilometrov severovýchodne od Poly International Plaza. V roku 2008 získalo Medzinárodnú cenu za architektúru The Chicago Athenaeum. Jej osempodlažná zavesená vysunutá časť s firemným múzeom sa takisto populárne identifikuje s lampiónom (pozrite si foto).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)