Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Analytik: Povinná výstavba nájomných bytov by prelom nepriniesla

08.03.2020, 10:38 | TASR

Výstavbu bytových domov s povinným podielom nájomných bytov možno považovať za rozšírenie stavebného trhu, zásadný prelom by však v tejto oblasti nepriniesla. Uviedol to prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik v reakcii na jedno z opatrení, ktoré odporúča zaviesť Inštitút finančnej politiky (IFP).

  • Tlačiť
  • 9

IFP koncom minulého roka vydal publikáciu s názvom V nájme ďalej zájdeš, v ktorom jedno z odporúčaní sa týkalo zavedenia povinného podielu nájomných bytov s regulovaným nájmom v nových developerských projektoch určených na bývanie. Povinný podiel by sa podľa inštitútu mohol pohybovať od piatich do desiatich percent.

Neprehliadnite

Takáto forma podpory realitného trhu podľa P. Kováčika nie je novinkou, v minulosti sa v zahraničí osvedčila. „Treba však dodať, že v súvislosti s takýmto opatrením bude treba doriešiť celý rad generických otázok počínajúc vlastníctvom takýchto nájomných bytov, ich prevádzky a údržby, organizácie nájomných vzťahov alebo daňové a odvodové otázky,“ vysvetlil.

Ako dodal, je zrejmé, že nedostatok bytov a ich vysoké ceny sú bariérou mobility pracovnej sily, toto opatrenie však nestačí. „Sme presvedčení, že treba predovšetkým vytvoriť novú štátnu koncepciu podpory rozvoja bývania s cieľom zvýšiť atraktivitu v tejto oblasti pre súkromný kapitál a najmä jeho vstup do komerčného, ale zároveň dostupného nájomného bývania. Spolu s tým vytvoriť legislatívne podmienky pre efektívne fungovanie a činnosť správcovských spoločností a tiež transformovať Štátny fond rozvoja bývania,“ vysvetlil P. Kováčik.

V súčasnosti podľa neho nie je slovenské stavebníctvo v dobrej kondícii. Na 1000 obyvateľov pripadá 370 bytov, čo je druhý najnižší podiel medzi členskými krajinami Európskej únie. Priemer sa pohybuje okolo 500 bytov na 1000 obyvateľov.

„Ide o dlhodobé zaostávanie, ktoré má negatívny dopad na slovenské stavebníctvo. A to najmä na segment malých a stredných stavebných firiem (a tých je na Slovensku väčšina), pre ktoré je bytová výstavba prirodzeným prostredím podnikania,“ vysvetlil P. Kováčik s tým, že v stavebníctve klesá aj produktivita práce. Stavebná produkcia na zamestnanú osobu sa v decembri 2019 medziročne znížila o 6,5 percenta a za celý minulý rok ochabla o takmer 10 percent.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy nehnuteľnosti