Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Anglická škola roka stavila v konkurenčnom boji na dizajn

24.01.2020, 15:02 | Karol Klanic

Svetová architektúra | Prímorské mesto Brighton je pojmom v britskom školstve. V druhom januárovom týždni otvorili v Brighton College Športové a prírodovedné centrum. Autorka Ellen van Loon z rotterdamského ateliéru Office for Metropolitan Architecture zrealizovala pre elitnú školu druhého stupňa netradičnú koncepciu vysoko transparentných vyučovacích priestorov podporujúcich interakciu.

  • Tlačiť
  • 0

Hranatá budova s tmavosivou fasádou zo sklovláknobetónu vzbudzuje pozornosť už rozmermi – dĺžkou 120 metrov a extrémnou štíhlosťou 23 metrov.

Ellen van Loon dospela k podobe „modernou interpretáciou priečelia protiľahlých radových domov“. Inšpirovaná pravidelnou rytmikou fasád vytvorila, podľa svojho vyjadrenia „skelet“, ktorý určuje priestory.

Brighton CollegeZdroj: Laurian Ghinitoiu

Odskoky a posuny v strednej časti „skeletu“ korešpondujú s terénom, na ktorom budova stojí, ale aj so známymi kriedovými útesmi South Downs v blízkom okolí.

Zároveň však vďaka nepravidelnostiam mriežky, vďaka prekrývaniu a posunom lineárnych blokov nepôsobí budova jednotvárne.

Brighton CollegeZdroj: Laurian Ghinitoiu

Prispievajú k tomu aj šikmé, podľa autorky „tancujúce“ piliere, ktoré podopierajú budovu na oboch vysunutých koncoch. Časopis Architects' Journal pripomína, že na podobných stĺpoch stojí už parížska Villa dall’Ava z roku 1991 od Office for Metropolitan Architecture (OMA).

Zaujme sklenými stenami

Budovu školy zvyšuje polosuterén. Do vstupného átria, kde nechýba kaviareň, sa teda kráča pohodlným schodišťom dlhým ako rampa.

Chodba z átria lemuje športoviská v dvojitej výške: telocvičňu, posilňovňu a pracovne učiteľov. Blok uzatvára polyfunkčná športová hala (35,2 m x 22,9 m).

Široké schody vedú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)