Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Apollo 1 musí byť prázdne do soboty, pozrite sa dovnútra

14.10.2015, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

V Bratislave už o pár dní pribudne budova duchov, nepočítajúc robotníkov opravujúcich konštrukcie. Biznis centrum Apollo 1 na Prievozskej ulici, kde len pred pár týždňami prišli na závažné statické pochybenia hroziace aj reťazovým zrútením celého objektu, musia nájomníci vyprázdniť do soboty. Objekt postavila developerská firma HB Reavis, vlastníkom je od roku 2006 fond Hannover Leasing.

  • Tlačiť
  • 8

Zavreté niekoľko mesiacov

Budova má viac než 30-tisíc m2 prenajímateľných štvorcových metrov a pracovalo tu niekoľko stoviek až tisícov ľudí. Medzi najväčších nájomcov patrí Národná diaľničná spoločnosť, ministerstvo pôdohospodárstva, ale aj firmy ako Accenture či Citibank. Spolu s menšími spoločnosťami, obchodmi i kaviarňami postupne všetci budovu opúšťajú.

V statickom posudku zo septembra sa totiž prišlo na to, že niektoré konštrukcie sú preťažené o desiatky až stovky percent. Podľa informácií TREND Reality vtedy, keď mal jeden z nových nájomcov náročnejšie požiadavky na zaťaženie priestorov a majiteľ budovy prepočítaval, či im možno vyhovieť.

Následne aj po výzve stavebného úradu pristúpil k opravám. „Ide o štrukturálne úpravy lokálneho charakteru,“ neurčito odpovedá Michal Donath z komunikačnej agentúry DBM zastupujúcej majiteľa.

Apollo 1 - sťahovanieZdroj: Martina Brunovská

Budova má byť zavretá niekoľko mesiacov, s opätovným otvorením sa počíta začiatkom roka 2016. Nájomcovia tak hľadajú iné priestory. Na otázky, či im to vlastník nejakým spôsobom kompenzuje alebo pomáha odpovedá M. Donath: „S nájomcami vedieme individuálne jednania, do ich ukončenia nemôžeme poskytovať akékoľvek ďalšie informácie.“

Podľa informácií TREND Reality je komunikácia s majiteľom budovy ťažkopádna a nie sú jasné ani presné termíny či kompenzácie. Navyše podľa viacerých oslovených nájomcov začal problém riešiť neskoro a chaoticky. Nájomcovia však nechcú byť citovaní.

Neprehliadnite

Pohyby na trhu

V hlavnom meste dnes nie je jedna veľká vhodná budova, kde by sa vošlo toľko nájomcov. Väčšina priestorov je ešte bez potrebných prípojok či vybavenia, čo vyvoláva veľký pohyb a snahu nájomcov z Apollo 1 čo najrýchlejšie nájsť vhodné priestory.

Apollo 1 - sťahovanieZdroj: Martina Brunovská

„Zaznamenali sme netradične zvýšený dopyt po voľných priestoroch v Bratislave,“ potvrdzuje Samuel Šporka, senior konzultant poradenskej firmy JLL. Nemyslí si ale, že by mal niekto úmyselne záujem benefitovať zo situácie a nútil nájomcov akceptovať horšie podmienky. „Individuálne podmienky záležia od vyjednávacích schopností zainteresovaných strán vrátane kvality sprostredkovateľa,“ tvrdí.

V hlavnom meste je v súčasnosti podľa Bratislava Research Fora voľných približne 12 percent kancelárií. Najviac voľných moderných priestorov ponúkajú napríklad dve veže Polusu, kompletne zariadené priestory má k dispozícii aj LakeSide Park pri Kuchajde, kde je podľa poradenskej spoločnosti Colliers voľných 1 500 m2.

Apollo 1 - sťahovanieZdroj: Martina Brunovská

V dvoch blokoch Apollo BC 2 susediaceho s jednotkou je zasa neobsadených 2 400 štvorcových metrov. Voľné sú aj plochy v budove Cubus v centre mesta, kde z väčšej časti sídli Dell, v centre je aj Business Garden Štefánikova. Podľa informácií TREND Reality jeden z väčších nájomcov z Apollo 1 smeruje do BBC 5 od realitného fondu Heitman.

Majiteľ Apollo 1, spoločnosť Hannover Leasing, je obrovskou medzinárodnou správcovskou spoločnosťou so sídlom v Nemecku. Má dvoch veľkých podielnikov s dokopy viac než 90 percentami, firma spravuje portfólio v hodnote vyše 14 miliárd eur.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Apollo, problémy so statikou budov