Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Architekti kritizujú tender na projekt novej nemocnice v Bratislave

13.06.2019, 05:01 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Slovenská komora architektov kritizuje tender ministerstva zdravotníctva za 17,5 milióna eur na projekt novej nemocnice na Rázsochách. Podľa jej zástupcov predpokladaná hodnota zákazky niekoľkonásobne presahuje zákonný limit povinnosti vyhlásiť architektonickú súťaž.

  • Tlačiť
  • 2

Ministerstvo vyhlásilo verejné obstarávanie na modernú koncovú nemocnicu v bratislavskej mestskej časti Lamač koncom mája. Zákazka obsahuje vypracovanie projektovej dokumentácie vrátane inžinierskej činnosti a poradenstva pri príprave realizácie stavby, autorský dohľad nad realizáciou stavby aj manažment zdravotnej starostlivosti.

Neprehliadnite

Komora tvrdí, že by mala byť vyhlásená samostatná architektonická súťaž. Bol by to podľa jej predstaviteľov najlepší nástroj, ako získať kvalitný urbanistický a architektonický koncept a návrh nového ústavného zdravotníckeho zariadenia. Argumentuje, že ako súčasť širšieho balíka služieb jeho kvalita nie je primeraným hodnotiacim kritériom.

„Takto nastavené obstarávanie predstavuje pre výslednú hodnotu nemocnice neprimerané riziko a s ohľadom na životný cyklus takejto investície aj ekonomicky neefektívne nakladanie s prostriedkami,“ dodáva komora.

Štát si za tendrom stojí

Ministerstvo reaguje, že pripravilo súťaž s dôrazom na transparentnosť a v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej majú nastavené minimálne požadované referencie, ktoré budúci dodávateľ musí spĺňať a od uchádzačov tiež požadujú skúsenosti z predchádzajúcich projektov koncových nemocníc.

V prvej a pre ministerstvo najdôležitejšej

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Slovenská komora architektov, verejné obstarávanie