Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Architekti sa môžu zapojiť do súťaže na obnovu bývalého nitrianskeho kina Palace

01.07.2019, 12:12 | TASR | Redakcia TREND Reality

Nitriansky magistrát vyhlásil architektonickú súťaž na obnovu bývalého kina Palace. Záujemcovia môžu návrhy posielať do 3. septembra, predpokladané investičné náklady sú vo výške 1,5 milióna eur.

  • Tlačiť
  • 0

Cieľom súťaže je nájsť najvhodnejšie riešenie na využitie niekdajšieho kina, ktoré bolo postavené v rokoch 1925 až 1926.

„Pre architektov, ktorí zvažujú účasť v súťaži, otvoríme dvere bývalého kina Palace na verejnú obhliadku v pondelok 1. júla a 31. júla o 13. hodine,“ uviedol hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Mesto pripravilo v súťaži odmenu 9-tisíc eur pre víťazný návrh, 5 400 eur pre druhé miesto a 3 600 eur pre tretie. Predpokladaná hodnota zákazky je 172-tisíc eur. Detaily súťaže sú zverejnené aj na webe Archinfo.sk

Chcú multifunkčnú sálu

Radnica chce, aby sa z bývalého kina stala multifunkčná sála so zázemím, kaviarňou a priestorom na workshopy. Sála bude zameraná hlavne na scénické umenie, hudbu a vizuálne umenie.

„Objekt sa po rekonštrukcii má stať novým kultúrnym bodom na mape Nitry. Od obnovy objektu očakávame, že prispeje aj k oživeniu pešej zóny. Chceme tu zriadiť modernú špičkovú multifunkčnú sálu, ktorá bude slúžiť umeniu. Od otvorenia tohto kultúrneho stánku nás delí ešte niekoľko krokov, teraz sme už urobili prvý, veľmi dôležitý,“ povedal primátor Marek Hattas.

Projekt na rekonštrukciu kina Palace bol vypracovaný už dávnejšie, prepadla mu však platnosť stavebného povolenia.

„Stáli sme pred dilemou, či využiť šesť rokov starý projekt, ktorý nemal takmer žiadnu architektonickú hodnotu. Nakoniec sme však vynaložili snahu, aby sme presadili súťaž, pretože sme v objekte kina Palace videli potenciál a chceli sme dať príležitosť renomovaným architektom,“ vysvetlil mestský poslanec Erik Král.

Budova od známeho architekta

Mesto preto pripravilo verejné obstarávanie na organizátora súťaže, ktoré vyhrali architekti z ateliéru 2021. Král pripomenul, že odhadované náklady na realizáciu nového projektu vychádzajú o 100-tisíc eur menej ako pri pôvodnom projekte.

Budova bývalého kina Palace nie je národnou kultúrnou pamiatkou, no nachádza sa v pamiatkovej zóne, má pamiatkovú hodnotu a patrí medzi pamätihodnosti Nitry.

Autorom kina je významný slovenský architekt Fridrich Weinwurm. V druhej polovici 20. storočia však objekt prestavali a pôvodný rukopis autora sa vytratil. „Návrh by sa mal s touto situáciou vhodným spôsobom vyrovnať,“ doplnil T. Holúbek.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy architektonická súťaž, Nitra

Diskusia (0 reakcií)