Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Berlín nedovolí nahradiť symboly komunistickej éry mrakodrapmi

20.07.2015, 11:00 | Daniel Suchý | © 2015 News and Media Holding

Nemecká metropola Berlín po vyše dvadsiatich rokoch ukončila debaty o zbúraní symbolov z čiast komunistického východného Nemecka na Alexanderplatzi a vybudovaní moderných mrakodrapov okolo rozľahlého námestia. Mesto vyhlásilo za pamiatky Svetové hodiny, Dom cestovania a Dom berlínskych vydavateľstiev.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

„Berlín je jediná svetová metropola, ktorá má svedkov oboch politických blokov studenej vojny,“ píše sa v správe Oddelenia pre mestský rozvoj o vyhlásení pamiatkovej ochrany objektov na Alexanderplatzi.

Centrálne námestie východného Berlína malo byť výkladnou skriňou Nemeckej demokratickej republiky. Sídlili tu viaceré inštitúcie, bolo dôležitým dopravným uzlom aj verejným priestorom. Svetové hodiny (Weltzeituhr) zostali dodnes jedným z najpopulárnejších miest stretávania sa.

Aj preto Krajinský pamiatkový úrad v Berlíne vyhlásil za pamiatky tri významné stavby z rokov 1969 až 1973. Pamiatkovú ochranu už predtým mali Dom učiteľov a Fontána priateľstva národov z rovnakého obdobia.

Šéfka mestskej výstavby Regula Lüscher označila objekty za pamätníky veľkého umeleckého, mestotvorného a historického významu. Rozhodnutie o pamiatkovej ochrane má podľa nej zamerať pohľad aj na kvality novšej histórie mesta a kontrast dvojakého rozvoja na západe a východe Berlínskeho múru.

Po ohlásení pamiatkovej ochrany sa v Berlíne rozpútala debata, či majú práve tieto budovy väčší význam ako mnoho ďalších z rovnakého obdobia. Rozhodnutie zároveň definitívne pochovalo plány premeniť námestie modernými výškovými budovami, ako sa to stalo na Postupimskom námestí.

Oba projekty sú témou už od zjednotenia Nemecka v roku 1990. Ich autor Hans Kollhoff vtedy prišiel so štúdiou výstavby desiatich mrakodrapov obkolesujúcich Alexanderplatz. Hoci tento plán už nie je aktuálny, na námestí sa chystá výstavba dvoch výškových budov. Jednou z nich je 150 metrov vysoký bytový dom s hotelom od slávneho architekta Franka Gehryho.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát