Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Berlínsky zámok už zdobia moderné fasády aj historizujúce portály

10.08.2017, 13:30 | ČTK

Moderné fasády aj historizujúce portály už zdobia berlínsky mestský zámok, ktorý vyrastá v centre nemeckej metropoly. Stavba repliky niekdajšieho cisárskeho zámku, ktorá sa má po dokončení stať kultúrnym stredobodom Berlína, je v plnom prúde. Verejnosti by sa mala otvoriť podľa plánu v roku 2019.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

zámok

„Som optimistický, že sa termín otvorenia podarí dodržať,“ povedal nedávno novinárom stavbyvedúci Hans-Dieter Hegner. O tom, že to v nemeckej metropole nie je úplná samozrejmosť, svedčí prípad letiska Willyho Brandta, ktoré stále nie je dokončené, aj keď sa malo otvoriť už v roku 2011.

H.-D. Hegner nepochybuje, že rovnaký osud berlínsky mestský zámok nepostihne. Pracuje na ňom zhruba 450 robotníkov, ktorých činnosť sa teraz sústreďuje najmä na kupolu budovy, dokončenie fasád, ale aj na vnútorné úpravy niektorých miestností. Hotové už sú niektoré historizujúce portály, vrátane toho v hlavnej vstupnej hale, ktorý je 30 metrov vysoký a 30 metrov široký (pozrite si fotografie z výstavby).

Neprehliadnite

Kombinácia moderných a historizujúcich prvkov je na replike zámku, ktorú navrhol taliansky architekt Franco Stella, viditeľná už na prvý pohľad. Z troch strán sa pod lešením budovy, ktorá leží na berlínskej tepne Unter den Linden v bezprostrednej blízkosti Berlínskeho dómu a na dohľad známej televíznej veže, rysuje replika barokovej fasády, štvrtá má zase vzhľad modernej budovy 21. storočia.

Historické prvky by na zámku (pozrite si fotografie) neboli bez finančných príspevkov bežných ľudí. „Všetko, čo uvidíte na historických fasádach, je z veľkej časti financované darmi. Len tak to môžeme zvládnuť,“ hovorí Johannes Wien, šéf kultúrneho centra Humboldtovo fórum, ktoré bude v zámku po dostavbe sídliť.

Berlínsky mestský zámok - fotografia z výstavby v roku 2015Zdroj: Flickr / Dietmar Sittek | CC

Na príspevkoch zatiaľ fórum vybralo vyše 63 miliónov eur a verí, že sa spolu s príspevkami z nasledujúcich dvoch rokov podarí prekročiť čiastku sto miliónov eur. Celkový rozpočet stavby, ktorá sa začala v lete 2013, dosahuje 595 miliónov eur. Aj rozpočet by sa malo podľa stavbyvedúceho H.-D. Hegnera podariť dodržať.

Budova, ktorej stavbu je možné sledovať online alebo pri pravidelných dňoch otvorených dverí, by mala byť Humoldtovmu fóru odovzdaná na konci budúceho roka. Ako o možnom termíne slávnostného otvorenia sa hovorí o 14. septembri 2019, na ktorý pripadá 250. výročie narodenia významného nemeckého prírodovedca Alexandra von Humboldta.

Jeho objaviteľskej náture má zodpovedať aj ponuka Humboldtovho fóra pre verejnosť, v ktorej bude mať popredné miesto výstava etnologického múzea a múzea pre ázijské umenie. Na 40-tisíc štvorcových metroch vnútorných plôch zámku dostanú priestor tiež výstavy zamerané na nemeckú metropolu alebo projekty Humboldtovej univerzity.

Berlínsky mestský zámok - fotografia z výstavby v roku 2015Zdroj: Flickr / Steffen Zahn | CC

Pôvodný zámok, mestská rezidencia panovníckeho roku Hohenzollernovcov, stál na ostrove na Spréve neďaleko Alexandrovho námestia do roku 1950. Vtedy dal komunistický režim Nemeckej demokratickej republiky budovu vážne poškodenú počas druhej svetovej vojny zbúrať a na jej mieste v 70. rokoch vystaval sídlo parlamentu s rozsiahlym zábavným a reštauračným zázemím. Oficiálne sa nazýval Palác republiky, východní Nemci ho však prezývali aj „Erichova lampáreň“ podľa vodcu NDR Ericha Honeckera a obrovského množstva lustrov v budove.

Po zjednotení Nemecka v roku 1990 bol palác zavretý a prechádzal nákladnou sanáciou, keď sa z neho odstraňovala zdravotne škodlivá azbestová izolácia. V roku 2003 však Spolkový snem napokon rozhodol o odstránení budovy a napriek protestom časti Berlínčanov bola do roku 2008 postupne zbúraná.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy zámok

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát