Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislava bude mať novú atrakciu, vežu na Devínskej Kobyle

05.04.2018, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Bratislava bude mať novú turistickú atrakciu. Aspoň takú ambíciu má pripravovaná vyhliadková veža na Devínskej Kobyle. Projekt, ktorý má pod palcom bratislavská mestská časť Devínska Nová Ves, už získal prvé dôležité povolenie.

  • Tlačiť
  • 11

O vyhliadkovej veži na Devínskej kobyle sa verejne začalo hovoriť ešte pred rokom. Mestská časť v spolupráci s bratislavskou župou začala pripravovať projekt vyhliadkovej plošiny v areáli bývalej raketovej základne.

Ďalšia fáza

„Predpokladám, že z toho bude top turistická destinácia v Bratislave. Dostanete sa tam asfaltkou na bicykli. Sú tam nádherné výhľady na Zobor a Viedeň, Alpy sú samozrejmosť,“ hovoril pred rokom pre Nový Čas starosta mestskej časti Milan Jambor. Veža mala byť situovaná do výšky 530 metrov nad morom a rozpočet na jej realizáciu mal dosiahnuť 180-tisíc eur.

Projekt sa v týchto dňoch posunu do ďalšej fázy, keď dostal prvé povolenie od magistrátu. Z predloženej dokumentácie vyplýva, že vyhliadková veža bude mať výšku 21,27 metra a bude stáť na ploche 62,5 štvorcového metra.

Neprehliadnite

„Vyhliadková veža sa navrhuje ako oceľová rámová konštrukcia, nesúca schodisko a vyhliadkové plošiny vo výškach schodiskových podest. Hrazdená kostra nosného systému sa skladá z troch nosných pilierov, ich zavetrenia a konzol podopierajúcich vyhliadkové podesty,“ píše sa v dokumentoch.

Vyšší rozpočet

Veža je konštruovaná pre maximálne 15 ľudí. O jej architektonické stvárnenie sa postaralo štúdio Architekti Šebo Lichý. Pri jej konštrukcii sa pritom inšpirovali hmyzom Pamodlivkou dlhokrkou, ktorá sa vyskytuje práve na tomto území.

Pozostatky raketovej základne na Devínskej KobyleZdroj: Vnately

Oproti pôvodným plánom sa však zmenili parametre výšky investície. „Aj keď ešte nemáme hotové nacenenie, v rozpočte sme pre vežu vyčlenili 250-tisíc eur. Táto suma však môže byť nižšia,“ hovorí pre TREND Reality M. Jambor. Podľa jeho slov aktuálne prebieha proces územného konania.

„Ak sa nám podarí získať všetky povolenia, veža by mohla byť hotová v septembri alebo októbri tohto roka,“ naznačuje starosta a verí, že projekt pritiahne turistov. „Projekt  sa môže stať najnavštevovanejšou vyhliadkovou vežou na Slovensku. Už len tým, že sa bude nachádzať na území Bratislavy môže osloviť široký okruh záujemcov,“ uzatvára rozprávanie M. Jambor.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Vyhliadková veža