Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislava obnoví mestské kúpele. Starý Grössling majú opraviť za 800-tisíc eur

08.11.2018, 14:01 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

Bratislavské kúpele Grössling neslúžia svojmu účelu už 24 rokov. Schátraná budova na rohu Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulice mala v posledných rokoch súkromného nájomcu, no momentálne je už opäť v rukách mesta. To sa aktuálne znova vrátilo k zámeru zrekonštruovať komplex a obnoviť mestské kúpele.

  • Tlačiť
  • 2

Mestské kúpele Grössling postavili v Bratislave s pôvodným názvom Bad Pozsony ešte v roku 1895 podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu na rohu Medenej a Kúpeľnej ulice. Už vtedy sa tu mohli obyvatelia regenerovať v sedacích a vaňových kúpeľoch.

V roku 1913 kúpeľom začali stavať novú časť, v ktorej pribudli bazény a sauny. V časti budovy orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu.

V roku 1917 Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling.

Zdroj: TASR

Ďalšia modernizácia prišla v rokoch 1929 – 1930. Priniesla prístavbu novej budovy smerom k Vajanskému nábrežiu podľa projektu známych architektov Friedricha Weinwurma a Ignáca Vécseia. Kúpele sa vďaka tomu rozrástli aj o nové byty.

Neprehliadnite

Po vojne odkúpilo kúpele mesto. V roku 1994 boli po takmer 100 rokoch zatvorené pre havarijný stav. Celý komplex patrí k najzachovalejším príkladom funkcionalistickej architektúry v hlavnom meste.

Bratislavčania si Grössling pamätajú ako miesto, kam si mohli prísť zaplávať, niektorí tu ešte ako školáci mali aj hodiny telesnej výchovy. Vnútri sa nachádza dominantný 25-metrový bazén s charakteristickými modrými kachličkami. Okrem toho je tam ďalší bazén, sauna, šatne, byty či kancelárie.

Na tri dni ich otvorili 

Kúpele, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou, sú v tomto týždni od stredy otvorené pre verejnosť. Návštevníkom na tri dni sprístupnili časť interiéru.

Grössling už totiž momentálne opäť patrí mestu. To sa až donedávna súdilo s firmou Synaphea, ktorej kúpele pôvodne prenajalo v roku 2007. Nájomca sa zaviazal, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Bratislava, kúpele