Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislavských kancelárií ubúda pomaly

07.05.2012, 11:30 | Ľuboš Mistrík | © 2012 News and Media Holding

Dopyt po nových priestoroch je slabý, príde ďalšia ponuka

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

BRF

Na kancelárskom trhu v hlavnom meste sa začiatkom roka prenajalo niekoľko štvorcov. Podľa združenia Bratislava Research Forum (BRF) spájajúceho najväčších hráčov poradenského biznisu celková administratívna ponuka ostala na úrovni 1,449 milióna štvorcových metrov plochy, nakoľko v prvých troch mesiacoch roka nepribudla nová budova.

Z toho necelých 60 % ponuky tvorili moderné áčkové priestory. K tomu majú podľa BRF tento rok pribudnúť ďalšie, organizácia odhaduje ich počet na 70-tisíc štvorcových metrov. Pôjde najmä o projekty ako BBC 1 Plus, Digital Park III, či Centrál. Mnohé z týchto plôch sú však už predprenajaté, a tak pre existujúce budovy nebudú predstavovať vážnejšiu konkurenciu.

V prvom štvrťroku 2012 sa uzatvorilo 24 200 m2 transakcií, čo síce predstavuje 25-percentný medzikvartálny pokles, no až 50-percentný medziročný rast. Sťahovali sa najmä menšie firmy, medzi ktorými bolo aj niekoľko väčších presunov. Napríklad Trenkwalder išiel do Park One s 1 550 m2 a Henkel v staršej budove BBC 1 na Prievozskej ulici zabral 1 500 štvorcov.

Miera neobsadenosti sa ku koncu štvrťroka dostala na úroveň 10,2 %, čo predstavuje pokles o jedno percento oproti záveru vlaňajška. V súčasnej dobe renegiocácií starých zmlúv a presunu firiem zo starších budov do novostavieb sa toto číslo podľa predpokladov TRENDreality.sk nebude výraznejšie meniť. Keď totiž obsadené kancelárie niekde ubudnú, inde zase pribudnú.

Foto na titulke - Flickr

  • Tlačiť
  • 0

Tagy BRF

Diskusia (0 reakcií)