Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Business Garden Štefánikova chce vrátiť firmy do centra

15.10.2014, 05:40 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

O dva mesiace by sa mali do novej kancelárskej budovy Business Garden Štefánikova v centre Bratislavy sťahovať prví nájomníci. Prináša takmer päťtisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy na prenájom a päťsto metrov obchodnej plochy.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

ITB

Parter budovy by mali obsadiť reštaurácia a kaviareň. Kancelárie na ôsmich poschodiach sú zaplnené z tretiny. „Plnú obsadenosť očakávam do jeden a pol roka,“ hovorí konateľ developerskej spoločnosti ITB Development Ivan Rolný.

Business Garden vznikla rekonštrukciou dvoch starých, dlhšie nevyužívaných administratívnych budov na Štefánikovej ulici oproti vchodu do záhrady prezidentského paláca.

„Zámerom bolo adaptovať ich na modernú a flexibilnú administratívnu budovu pri zachovaní génia loci jednej z najvýznamnejších ulíc Bratislavy,“ vysvetľuje Tomáš Šebo z ateliéru Architekti Šebo Lichý.

Štefánikovu ulicu považuje za jedinú v Bratislave, ktorá má charakter mestského bulváru. Aby sa ním naozaj stala, potrebuje rozšíriť promenádu, doplniť zeleň a oživiť partery budov rôznymi prevádzkami. K tomu by podľa T. Šeba mala pomôcť aj Business Garden.

Business Garden ŠtefánikovaZdroj: ITB

Projekt zároveň odzrkadľuje trend návratu do centra mesta. V bratislavskom Starom Meste je však zatiaľ minimálna ponuka kancelárií najvyššej triedy.

Rekonštrukcia objektov sa začala v septembri 2012 a vyžiadala si celkovú investíciu 13 miliónov eur. Staršiu budovu z 50. rokov minulého storočia museli pre veľmi zlý stav zbúrať a postavili ju nanovo s presnou replikou prednej fasády.

Novšej časti zo 70. rokov zosilnili konštrukciu a zachovali strohejšiu fasádu. Rekonštrukcia zachovala aj pôvodné materiály ako travertínové obklady či sklenenú mozaiku. Obe budovy sú zvonka prepojené parterom aj nadstavbou a majú spoločný vstup.

Dvorová časť má modernú tvár a zelenú terasu na streche garáží. Do tejto nadzemnej časti parkovania je vjazd z Flöglovej ulice. Do trojpodlažnej podzemnej garáže sa vchádza zo Štefánikovej. Dokopy je tu 90 parkovacích miest.

Business Garden je zelená budova z pohľadu spotreby energií a ekologických technológií, ktorá spĺňa zelené štandardy BREEAM. Ale aj tým, že vytvára podmienky pre dochádzanie do práce na bicykli, dodáva I. Rolný. V garáži je plošina so stojanmi na bicykle a hneď pri vstupe z nej je prezliekáreň so sprchou a skrinkami.

Business Garden ŠtefánikovaZdroj: ITB

Po dokončení exteriéru budovy vzbudili rozruch rozhádzané písmenká na fasáde. V diskusiách na sociálnych sieťach ich ľudia spájali do rôznych slov. T. Šebo vysvetľuje, že sa snažili zachovať čo najviac z pôvodnej budovy a repasovali aj písmenká tvoriace názov pôvodného užívateľa budovy, spoločnosti Železničné staviteľstvo.

Architektom nedávalo zmysel vrátiť na budovu názov firmy, ktorá tu už nesídli. Napokon sa ujal nápad ďalšieho člena tímu Juraja Mihálika. Architekti tvrdia, že zámer pritiahnuť pohľad a nechať ľudí lúštiť záhadný nápis, sa potvrdil.

Architektonicko-developerská skupina ITB zahŕňajúca ateliér Architekti Šebo Lichý nedávno dokončila aj ďalšiu administratívnu budovu v centre – Wallenrod. Aktuálne dokončuje petržalský bytový projekt Nový háj a rozbieha výstavbu bytov na Sokolskej ulici v Starom Meste. Ohlásila tiež prípravu polyfunkčného komplexu s prevahou bývania na Poliankach.

Pozrite si, ako vyzerala Štefánikova pred rekonštrukciou.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy ITB